1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Özür” Ortadoğu’yu nasıl etkileyecek?

“Özür” Ortadoğu’yu nasıl etkileyecek?

ABD'de yaşayan uzman isimler, sürecin getirilerini TRT Haber’e değerlendirdi.

A+A-

İsrail’in özrü dünyada olumlu yankı buldu. Amerikalı ve Avrupalı yetkililer karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Konunun uzmanı isimler sürecin getirilerini ve öne çıkan başlıkları TRT Haber’e değerlendirdi. Uzmanlar, “Bölge için önemli bir gelişme ancak bu daha ilk adım” yorumunu yapıyor.

Türkiye ile İsrail arasında diplomatik ilişkiler Mavi Marmara saldırısı ile kesintiye uğramıştı. 3. yılına yaklaşan diplomatik kriz, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefon ile arayıp özür dilemesi ile sona erdi.

"TÜRKİYE'NİN BÖLGEDEKİ ARABULUCULUK ROLÜ CANLANACAK"

TRT Haber, gelişmeyi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan, konunun uzmanları ile değerlendirdi. 
Türkiye’nin Ortadoğu’da oynadığı kritik role vurgu yapan akademisyenler, arabuluculuk görevinin tekrar kazanılmasının önemine işaret etti.

TÜSİAD Danışmanı ve Brooking Enstitüsü Türkiye Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kemal Kirişçi, bu konuda, “Obama’nın en büyük sıkıntısından biri İsrail ile olan ilişkilerde, İsrail-Filistin barış sürecini canlandırabilmek, yerleşim sürecini durdurmak, hiç olmazsa yavaşlatabilmek. Bu barış süreci açısından Türkiye’nin eskiden oynayabildiği bir rol vardı. Belki bu özür o rolün kazanılmasına imkan sağlayabilir” dedi.

"BÖLGEDEKİ İSTİKRARA KATKISI OLACAK"

Uzmanlar iki ülke arasında başlayan normalleşme sürecinin, bölgenin istikrarına katkısının olacağını söyledi. 

Emekli İsrail Diplomat Dan Arbell, “Özür adımı ile birlikte Türkiye ve İsrail konuşmaya başlayacak. Bölgede değişen dinamikleri, Suriye’de yaşanan şiddeti tartışacak . Bu, bölgenin daha fazla istikrar kazanmasına, ülkelerin diyalog kurarak birbirini daha iyi anlamasına katkı sağlayacak” diye konuştu.

"BU ORTADOĞU'YA ÇOK ÖNEMLİ BİR MESAJ GÖNDERİYOR" 

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamasındaki mesaja dikkat çeken Prof. Dr. Kemal Kirişçi ise “Şu anda Ortadoğu coğrafyasına baktığımız zaman muazzam çatışmalar var. Perşembe günü Türkiye’deki açıklama ve bunun ardından Netanyahu’nun özür dilemesi Ortadoğu’ya çok önemli bir mesaj gönderiyor. Oda çatışmaların sorunların müzakere ile siyasetle çözümlenme mesajını gönderecektir” şeklinde konuştu. 

"ÖZÜR YENİ SÜRECİN İLK ADIMI"

Ancak bölgeyi iyi tanıyan isimler sürecin zorluklarına dikkat çekiyor. 

“Normalleşme” sürecinin kaydedeceği mesafe ile ilgili konuşan Emekli İsrail Diplomat Dan Arbell, “İsrail’in özür dilemesi ve bunu Türkiye’nin kabul etmesi oldukça önemli bir adım. Ancak normalleşme süreci uzun bir süreçtir, özür bunun ilk aşaması. Sürecin başarılı olması iki ülke arasında atılacak adımlara ve arabulucu olarak görev yapan Amerika Birleşik Devletleri’nin sağlayacağı desteğe bağlı” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!