1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pekin: isteseydi Başbuğ polisi oraya sokmazdı

Pekin: isteseydi Başbuğ polisi oraya sokmazdı

Polishaber.net - Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı Pekin, “Başbuğ İstese polisi sokmayabilirdi.'' dedi.

A+A-

Polis Haber 

Kozmik Oda’da arama yapıldığı zamanda Genelkurmay İstihbarat Başkanı olan emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, “İlker Paşa (Başbuğ) istese sokmayabilirdi. Polisler hiçbir TSK birimine zorla giremez. TSK ve karargâhı zan altında bırakmamak için izin verdi” dedi.

Pekin, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Kozmik Oda’da belgelerin imajlarının alındığını, bazı belgelerin özetinin de çıkarılıp verildiğini söyledi.

İMAJLAR VERİLDİ

Belgelerin orijinallerinin ise talep edildikten sonra mahkemeye verilmeden Destek Kıtalarında kasaya konulduğunu anlatan Pekin, “Aralık 2013’te çözülmek üzere istendi. Bütün Kozmik Oda’nın imajı alındı” dedi. Aralık 2013’te ise çözülmek üzere imajların istendiğini kaydeden Pekin, çözümü yapılan belgelerin nerede olduğunun ise belirsiz olduğunu söyledi. Pekin, “Ya TÜBİTAK’ta ya mahkemede kayboldu. İmajları mahkemeye TÜBİTAK’ın vermesi gerekiyordu” diye konuştu. Pekin, bu belgelerin halen TÜBİTAK’ın elinde olmasının da imkan dahilinde olabileceğini kaydetti.

POLİS ZORLA TSK BİRİMLERİNE GİREMEZ

Pekin, dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un aramalar sırasındaki tavrı için, “İlker Paşa (Başbuğ) istese sokmayabilirdi. Polisler hiçbir TSK birimine zorla giremez. Neyle girecekler ki oraya? TSK ve Karargah’ı zan altında bırakmamak için izin verdi. Aksini düşündüğü zaman çok farklı yorumlar olabilirdi” dedi. Pekin, “Askerle polis karşı karşıya gelebilir miydi” sorusuna, “evet” yanıtını verdi.

Girilen yerin Seferberlik Tetkik Kurulu Daire Başkanlığı değil, Ankara Bölge Başkanlığı olduğunu ifade eden Pekin, “Daire Başkanlığı’nda tüm Türkiye ile ilgili evrak vardır. Başında tümgeneral vardır. Bölge başkanlıklarında ise albay vardır” dedi.

Pekin, seferberlik ile ilgili asıl kritik noktaların Anadolu’da olduğunu, Ankara Bölge Başkanlığı’nın, başkentin bürokratik kimliği ile ilgili ekstra önemli belgelere sahip olmadığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!