1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Peygambere atfedilen gömlek sizi çağırıyor!

Peygambere atfedilen gömlek sizi çağırıyor!

A+A-

Ömer Süt'ün haberi...

Daha çok herkesin, her yılın sadece Ramazan ayında Peygamberimizin hırkasını görmeye gittiği bu camide Peygamberimize ait olduğu iddia edilen birçok kutsal emanet sergilenmekte. Peygamberimize atfedilen gömleğini görmek isteyen vatandaşlar, haftanın her günü bu isteklerine karşılık buluyor.

PEYGAMBERE ATFEDİLEN KUTSAL EMANETLER SİZİ BEKLİYOR

Veysel Karani, Hırka-i Şerif Camii Hizmet Mütevelli Heyeti, sadece Ramazan ayında ziyarete açılan Hırka-i Şerif'i görmeye gelen Müslümanları eli boş göndermeyerek, Peygamberimize ait olduğu iddia edilen gömleğini görme fırsatı sunuyor. Bu ziyaret esnasında Peygamberimizin Sakal-ı Şerifi ile beraber Kâbe'nin iç ve dış örtüsü, Kabe'nin temizliğinin yapıldığı süpürgeler, Peygamberimize atfedilen Gömlek-i Şerif, kabir toprağı ve Peygamberimizin kabri başında yanan mum parçasını görme fırsatı buluyorsunuz.

PEYGAMBERİMİZE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN GÖMLEĞİ 1996'DAN BERİ SERGİLENİYOR

Haber7.com'a konuşan Vakıf Başkanı Sümeyra Güldal, Peygamber Efendimiz'e ait olduğu iddia edilen gömleğin 1991 yılından bu yana vakfın bünyesinde olduğunu ve Hırka-i Şerif Camii avlusundaki vakıf merkezinde özel bir bölümde sergilendiğini dile getirdi. Gömleğin Kadıköy'ün Moda semtinde oturan Mualla Negiz adlı emekli bir öğretmen tarafından vakfa emanet edildiğini aktaran Güldal, gömleğin serüvenini şu sözlerle anlattı:

GÖMLEĞİN SERÜVENİ

"Yavuz Sultan Selim, 1516-17 Mısır Seferi sonunda (Mercidabık ve Ridaniye Savaşları) bilindiği gibi Mekke şehrinin anahtarlarıyla birlikte İslam mirasını - bu anlamda kutsal emanetleri de- halifelik makamıyla birlikte imparatorluğun merkezi İstanbul'a taşımıştı. Halen Topkapı Sarayı müzesinde, Hırka-i Saadet Dairesi'nde sergilenmekte olan emanetler bu şekilde halifeliğin merkezine intikal etmiştir. Daha sonra Mekke ve Medine'de Haremeyn kadılığı kurulmuştur. Haremeyn Kadısının görevlerinden biri de kutsal topraklarda teslim edil(e)meyen emanetleri araştırarak İstanbul'a getirmek olmuştur. İşte 19. yüzyılın ortalarında karşımıza çıkan Mısır ve Mekke Kadısı Tırnakçızade Mustafa Bey (ölm. Medine 1842) emanetleri taşıyan bu zincirin ilk halkası olmuştur. Mustafa Bey'in vefatıyla emanetler, 1812'de İstanbul'da doğan şair ve yazar Tırnakçızade Mehmet Sait Ziver Bey'e intikal eder. Ziver Bey'in 1873'teki vefatıyla Tırnakçızade Raşit (2.) Bey vazifeyi devam ettirmiştir. Öyleki II. Abdülhamit'in binbaşısı olan ve bu görev üzerindeyken vefat eden Raşit Efendi (ikinci Raşit Tırnakçı)'nin emanetleri taşıyan zincirinin son halkaları ise Afif Bey, Hamiyet Hanım ve Mualla Negiz Hanımefendi'dir. Yakın bir geçmişe kadar Tırnakçızâde Ailesi tarafından nesilden nesile taşınıp korunan bu emanetler, Mualla Negiz Hanımefendi vesilesiyle 1991 yılında "Veysel Karanî Hırka-i Şerif Camii Hizmet Vakfı'na bağışlanmıştır."

Güldal, kutsal emanetlerin her Cuma namazından sonra ziyarete açıldığını ancak randevu sistemiyle haftanın 7 günü ziyaret etmek isteyenlere hizmet verildiğini ifade etti.


omer.sut@haber7.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!