1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Piknikçilere kötü haber!

Piknikçilere kötü haber!

Bahar ve yaz aylarında piknikçilerle dolup taşan mesire yerleri de artık devlet için resmi bir gelir kapısı oluyor. Mesire yerleri 29 yıllığına kiraya veriliyor. Ancak bu yerlerde engellilere yönelik dinlenme ve eğlenme tesislerinin yapılması zorunlu.

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, mesire yerleri 29 yıla kadar kiraya verilebilecek. Kiraya verilen mesire yerlerinde engellilere yönelik dinlenme ve eğlenme tesislerinin yapılması zorunlu olacak.

DÜZENLEME EKOSİSTEME UYGUN OLACAK

Yönetmeliğe göre, mesire yerlerinde her türlü düzenleme doğal ekosisteme uygun olarak yapılacak. Gerekli hallerde orman amenajman planları ve ilgili mevzuatta belirtilen her türlü ormancılık çalışmaları gerçekleştirilecek ve idarece belirlenen maksat dışında herhangi birfaydalanmaya müsaade edilmeyecek.

TAŞ, AHŞAP VE TEK KATLI

Mesire yerlerine ayrılacak alanlar, orman rejimi içerisinde olacak veya bu amaçla tahsis edilecek. Rekreasyon ve ekosistem yönünden farklı ve zengin özelliklere sahip olacak ve rekreasyonel kullanım talebi ve/veya ihtiyacı olacak. Rekreasyonel kaynak bütünlüğünü sağlayacak nitelik ve büyüklükte olacak. Mesire yerlerindeki yapı ve tesisler, doğa ile uyumlu, tercihen taş veya ahşap malzemeden zemin ve kullanılabilir çatı katı dışında tek katlı olacakşekilde Genel Müdürlükçe belirlenen esaslara uygun olarak yapılacak. Özel durumlarda Bakanlık onayı ile birden fazla katlı yapılabilecek.

YETERSİZ KULLANIMDA İPTAL

Mesire yerleri, ilgili kurumlardan izin alınmasının ardından, Bakanlıkça uygun görülmesiyle kurulacak. Mesire yerlerinde gerekli hallerde sınır değişikliği, Orman Genel Müdürlüğü onayı ile yapılabilecek. Mevcut mesire yerlerinden kiraya verilmeyen, ziyaretçi potansiyeli yetersiz ve kullanım özelliğini kaybetmiş olanlar, Genel Müdürlük onayı ile iptal edilecek. Mesire yerlerinin tamamı veya bir bölümü, kamu yararı ve zaruret bulunması halinde Orman Kanunu hükümlerine göre başka maksatlara tahsis edilebilecek. İzin sonucunda mesire yerinin tamamı veya izne konu edilen bölümü Genel Müdürlük onayı ile iptal edilebilecek. İptal sonucunda oluşacak zararlarla ilgili işlemler Genel Müdürlükçe belirlenecek.

İHALEYE ÇIKACAK

Mesire yerlerinde plan ve projelerin gerektirdiği her türlü yapı ve tesisler ile hizmet ve faaliyetler, Genel Müdürlükçe belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak veya yaptırılacak. Mesire yerleri, Orman Kanunu'nun ek 8'inci maddesine göre 29 yıla kadar kiraya verilebilecek. 29 yıl kiraya verilen mesire yerlerinde engellilere yönelik dinlenme ve eğlenme tesislerinin yapılması zorunlu olacak. Mesire yerlerinin kapalı teklif usulüyle ihale edilmesi esas olacak.

YILDA BİR KEZ DENETLENECEK

Mesire yerleri, faaliyete geçtikten sonra şube müdürünün başkanlığında, ilgili orman işletme müdürü veya yardımcısı, ilgili orman işletme şefi ve orman muhafaza memurundan oluşan komisyon tarafından en az yılda 1 kez denetlenecek. 30 Eylül 2006 tarihli ve 26305 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Mesire Yerleri Yönetmeliği' yürürlükten kaldırıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!