1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK'ya silahlı terör örgütü diyemeyen 'Mert'lik

PKK'ya silahlı terör örgütü diyemeyen 'Mert'lik

A+A-

Hakan Göksel'in haberi


Türkiye'nin seçkin bir üniversitesinde yıllardır akademisyenlik yapan, medyada olduğu dönemde sivri dili ile kamuoyunun gündeminden düşmeyen, nadir zamanlarda soyadı gibi çıkışlarla tanınan Nuray Mert, Birgün'deki köşesinde de ezberini tekrarladı ve yeniden skandala imza attı.

Mert 16 Şubat tarihinde katıldığı BDP'nin Siyaset Akademisi'nde "PKK bir terör örgütü değil, bunu böyle düşündüğümüz sürece bu iş çözülmeyecektir. Bunu iktidarın da böyle düşünmesi lazımdır. Devletler kendilerine baş kaldıranları 'terör' diye tanımlar. Ama bu tanımlamanın kimseye hayrı yoktur" dedi.


PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR

Şanlıurfa'da BDP'nin Siyaset Akademisi'ne konuşmacı olarak katılan gazeteci yazar Nuray Mert, PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamanın kimseye hayrı olmadığını söyledi. Mert, "Bu salonda mutlaka sivil polisler vardır. Bu polisler de bizi dinlesin" dedi.

BDP Şanlıurfa teşkilatı tarafından "Kürt sorununda Demokratik Çözüm Arayışı ve Ortadoğu Barışı" paneline katılan Mert "Bu salonda mutlaka sivil polisler vardır. Bu polisler de bizi dinlesin. Onlar da bu memleketin vatandaşıdır. Biz mevcut yasalara göre suç olan bir şeyi yapıyoruz. Ben de burada suç işlemeye devam ediyorum. PKK bir terör örgütü değil, bunu böyle düşündüğümüz sürece bu iş çözülmeyecektir. Bunu iktidarın da böyle düşünmesi lazımdır. Devletler kendilerine baş kaldıranları 'terör' diye tanımlar. Ama bu tanımlamanın kimseye hayrı yoktur" dedi.


KÖŞESİNE DE TAŞIDI

Mert konuyu 19 Şubat'ta da Birgün'deki köşesine taşıdı. PKK'nın silahlı bir mücadeleye girmiş siyasi bir örgüt olduğunu, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunun bir terör sorunu olmadığı siyasal bir mücadele olduğunu yazdı. Mert korkak olmadığını öne sürdüğü yazısında linç kampanyalarına karşı geri adım atmayacağını da ifade etti. 

Kendisine karşı yeniden başlatılan linç kampanyası olduğunu iddia eden Mert, aydın, demokrat, özgürlükçü diye nitelenen çevrelerden kimsenin destek vermemesine de sitem etti. Kendisi gibi düşünen kimsenin olmamasından yakınan Mert olan varsa da kendisi gibi açık konuşmaya davet etti. Kürt siyasi çevreleri dışında destek bulamadığını aktaran Mert, kendi gibi düşünenleri kaçak güreşmekten vazgeçmeye çağırdı ve kendi gibi düşünenleri fikirlerinin altına imza atmaya çağırdı.


Nuray Mert ilk kez telaffuz etmedi

Nuray Mert, terör örgütü PKK'nın "silahlı bir siyasal örgüt" olduğunu daha önce de Doğan Grubu Gazetelerinden Radikal'de de dile getirmişti. Orada da örgütün siyasal bir örgüt olduğu iddiasında bulunuyordu.

Hürriyet Gazetesi'nde yazdığı dönemdeki yazıları incelendiğinde Nuray Mert'in özellikle PKK, silahlı mücadele, Kürt sorunu ve terör kavramlarını yazılarında bir arada kullanmadığı dikkat çekiyor.

Mert'in yazılarında Kürt sorunu içerisindeki "silahlı mücadele"yi ısrarla "siyasal süreç" olarak nitelendiriliyor.

Hürriyet'teki yazılarında Mert'in "Öcalan" ve "terör", "PKK" ve "silahlı terör örgütü" hemen hemen hiç kullanılmıyor...

Radikal'deki yazılarında da Nuray Mert'in Kürt sorunu için atılan adımlara zaman zaman inanmadığı ortaya çıkıyor...


Öcalan ile Terörü bir arada kullandığı ender yazılardan biri

Hürriyet arşivlerinde Mert'in "Uzun ince bir yol" yazısındaki uzun süredir bir arada kullanmamaya gayret ettiği konuda ilk açığını veriyor. Mert yazısında "müzakare ve yol haritası verilen birine artık terör suçundan ceza veremezsin" diyerek devleti uyarıyor.

Mert "Bugün itibarıyla "açılım" denilen nedir, ne olacak pek belli olan bir şey var.  Önceki süreçlerden farklı olarak ilk kez Öcalan muhatap olarak alınmıştır... Bundan geri dönüş olmaz... Resmen "yol haritası"nı açıklaması beklenen birine artık, "terör suçundan cezasını çekmekte olan bir adam" muamelesi yapılamaz... Umarım hükümet giriştiği işin ciddiyetinin farkındadır" diyor.

Mert'in yazısında Kürt Sorunu, siyasal mücadele, pkk ve terör ifadelerini yıllarca titizlikle ve bir arada kullanmaması dikkat çekiyor

Köyleri, şehirleri basan, kadın erkek, çocuk büyük demeden katleden, karakollara roketatarla, bombalar ve silahlarla saldıran ve askerleri şehit eden, halkı haracı bağlayan ve ölümle tehdit eden, kendi içerisinden kopmak isteyenleri infaz eden, kamusal alanlarda bombalı eylemler yapan, suçsuz on birlerce insanın kanına giren, dış devletlerin taşeronluk yapan, ülkeye maliyeti 300 milyar doları aşan vb sıralanabilecek bütün sorunlara neden olan terör faaliyetleri Mert'in düşüncesinde siyasal mücadele, PKK da da silahlı siyasal örgüt olarak vücut buluyor.


Terörün tanımı

Terör dünyanın hangi ülkesine gidilirse gidilsin evrensel tanımı değişmiyor yalnızca aktörleri değişiyor. Terör sözlüklerde "Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir" şeklinde tanımlanıyor.

Kanunlarda ise terör "Terör;baskı, cebir ve şiddet korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle anayasada belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak ve yıkmak veya ele geçirmek temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte (burada örgüt terimi iki veya daha fazla kimsenin aynı amaç etrafında birleşmesiyle, teşekkül, cemiyet, silahlı cemiyet, çete veya silahlı çeteyi kapsamaktadır) mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü eylemlerdir" ayrıntılı şekilde tanımlanıyor.


hakan.goksel@haber7.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!