1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis akademilerinin kapatılması Meclis'te!

Polis akademilerinin kapatılması Meclis'te!

Polis akademilerinin kapatılması kararı tepkilere neden oldu. CHPli Levent Gök, polis akademilerinin kapatılmasıyla ilgili Meclis'e soru önergesi verdi.

A+A-

Polis akademilerinin kapatılması Meclis gündemine taşındı. CHP Milletvekili Levent Gök, polis akademilerinin kapatılmasıyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması için bir soru önergesi verdi.

İşte Levent Gök'ün polis akademileriyle ilgili sorduğu sorular:

1-Polis Akademisinin kapatılacağı ve akademide görevli yetkin öğretim elemanlarının işlerine son verileceği iddiası doğru mudur? Doğru ise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla, araştırma merkezleriyle bilimsel çalışmalarda kökleşmiş olarak ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet veren bir kurumun kapatılması ülkemiz açısından büyük bir kayıp olmayacak mıdır?  Büyük çoğunluğu güvenlik hizmetleri alanında yurt dışında yüksek lisans eğitimi almış öğretim elemanlarının tasfiye gerekçesi nedir?

2-Halen görev yapmakta olan 1. Sınıf Emniyet Müdürlerinin yeni düzenlemelerle emekli edilmek suretiyle tasfiyelerinin sağlanacağı yolundaki iddialar doğru mudur? Bu tasfiye anlayışı adaletle, hakkaniyetle bağdaşır mı?

3-Emniyet Teşkilatında üst rütbelere mülki amirlerin atanacağı iddia edilmektedir. Rütbe ve terfi sisteminin bozulmuş olması ve haksızlık yapıldığı düşüncesinin teşkilat içinde yaratacağı olumsuzluklarla halkın ihtiyacı olan güvenlik hizmetinin karşılanmasında sorunlar yaratılmayacak mıdır?

4-Polis Kolejinin kapatılacağı doğru mudur? Polis Akademisine gitmek umuduyla Polis Kolejine giren ve okuyan öğrencilerin umutları, hayalleri göz ardı edilerek Polis Akademisine gidemeyecek olmalarının yarattığı travmanın, yürürlükteki kanun ve uygulamalara güvenerek çocuklarını Polis Akademisinde okutmak umudu sona eren anne ve babaların üzüntüsüyle birleşmesiyle ortaya çıkan tablo adaletle, vicdanla bağdaşmakta mıdır?

5-Emniyet Teşkilatında her rütbedeki personel için üst rütbeye yükselmede sözlü sınav getirileceği ve üst rütbelere belli bir zaman dilimi içinde terfi edemeyen personelin müktesep hakları korunmaksızın emekli edilecekleri iddia edilmektedir. Bu iddianın gerçeklik payı var mıdır? Hükümete biat etmeyenlerin bu yolla bertaraf edilecekleri doğru mudur? Sözlü sınavın bir tasfiye aracı olarak kullanılmasının yarattığı iklim personelin endişe ve kaygılarını arttırmayacak mıdır? Bu uygulamanın yaratacağı olumsuzlukların sorumluluğunu üstleniyor musunuz?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!