1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis, tazminat ödemeden istifa edebilecek

Polis, tazminat ödemeden istifa edebilecek

Anayasa Mahkemesi hizmet süresi tamamlanmadan istifa eden ya da görevinden uzaklaştırılan polislerin tazminat ödemesini iptal etti.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, zorunlu hizmet sürelerini tamamlamadan istifa eden veya teşkilattan atılan polislere müjdeli haber verdi. Mahkeme, 6 yıllık zorunlu hizmet süresi içinde istifa eden veya meslekten çıkarılan polislerden, 6 yıl için öğretim masraflarının faiziyle ödettirileceği yönündeki düzenlemeyi iptal etti. İzmir'de görev yapan bir polis memuru, 6 yıllık zorunlu hizmet süresi dolmadan istifa edince İçişleri Bakanlığı kendisinden öğrenim süresinde devletin yaptığı masrafları faiziyle istemişti. Polis memuru, Bakanlığı bu işleminin iptali için dava açmıştı.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Davaya bakan İzmir 2'nci İdare Mahkemesi, polis memurundan masraf istenmesinin dayanağı olan Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun "Bu süre (6 yıl) zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve asli memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar" hükmündeki "mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için" bölümünün Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, başvuruyu önceki günkü toplantısında ele alarak düzenlemeyi iptal etti. Ancak Mahkeme, yasal boşluk oluşmaması bakımından, yeni düzenleme yapılabilmesi için Meclis'e 6 ay süre tanıdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!