1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis yetki artırımı istemiyor

Polis yetki artırımı istemiyor

Polishaber.net - Polisler Yetki Artırımı Değil Çalışma Saatlerinin Düzenlenmesini İstiyor.

A+A-

Polis Haber - İç güvenlik paketindeki ''polisin arttırılan yetkileri'' tartışması, sağlıklı bir zeminde yapılmamaktadır maalesef.

Polisin asıl sorunu arttırılan ya da azaltılan yetkileri değil emniyet personelinin çalışma saatlerinin düzenlenmesi daha büyük önem arz etmektedir.

Şöyleki: Türkiye'de halen polis memurlarının büyük çoğunluğu 12/24 diye bilinen sistemle ayda en az 240 saat çalışmaktadırlar. Bu süre diğer devlet memurlarında ve uluslararası standartlarda 160 saattir.

Polis riskli, stresi ve sorumluluğu fazla olan bir işte, en az 12 saat gibi bir süreyi aralıksız olarak çalışmaktır. Bu süre yetmezmiş gibi, zamanı ve süresi belli olmayan ek görevler yazılmakta ve bunlar karşılığında  ek ücret ödenmemektedir. Burada en önemli hususlardan biri gözden kaçmaktadır: Aylık olarak yaklaşık 20 mesai, bir gündüz, bir gece şeklinde yerine getirilmektedir.

Gündüz çalışmaya, gece dinlenmeye programlanmış bir canlı olan insan için son derece sağlıksız bir durum söz konusudur. Bu tür gece-gündüz çalışmanın, canlıların ömrünü azalttığını gösteren laboratuvar çalışmaları mevcuttur. Nitekim bununla ilgili yapılan bir çalışmada, Türkiye’de 73,2 olan ortalama insan ömrünün, emekli polislerde 55,9 olduğu tespit edilmiştir. Yani Türkiye'de polisler diğer vatandaşlara göre ortalama 17,3 yıl daha az yaşamaktadırlar.   Ortada böyle bir tablo varken ‘‘polisin yetkileri azdır-çoktur’’ tartışması yapmak yerine polislerin mesai saatleri düzenlenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
23 Yorum