1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polise 3600 Ek Gösterge Verilmesi Mecliste

Polise 3600 Ek Gösterge Verilmesi Mecliste

Polishaber.net - İç Güvenlik Paketi Görüşmelerinde Dile Getirildi

A+A-

Polis Haber

MHP'li Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU; “Türk milletinin saygıdeğer milletvekilleri, polislerimizin ek göstergelerinde düzenleme içeren kanun teklifimin ilgili komisyonda gündeme alınmaması sebebiyle İç Tüzük'ün 37'nci maddesi çerçevesinde söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlarım.

Kanun teklifim 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ek gösterge cetvelinde Emniyet Genel Müdüründen başlayarak en alt rütbedeki personele varıncaya kadar bütün Emniyet çalışanlarının ek göstergelerini hak ettikleri seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır.

Teklifimizin en önemli gerekçesi, terörle mücadele eden, kamu düzenini koruyan, asayiş ve esenliği sağlayan polisin hak ettiği özlük haklarına kavuşmasıdır. Türk polisi, var olduğu günden bu yana saydığım bu vazifeler için kanını ve canını tereddüt etmeden vermiştir.

Türk polisi, çalışma şartları açısından hem uluslararası sözleşmelere aykırı hem de bizim Anayasa ve kanunlarımıza aykırı bir şekilde çalıştırılmaktadır. Stresli bir meslek olarak polislik, zamanla şiddetin ortaya çıktığı bir alandır. Özellikle toplantı ve gösterilerde çok önceden pozisyon alan polislerin ikinci bir emre kadar görev sahasında kalmak zorunda olmaları, çalışma şartlarının ve saatlerinin belirsizliği, izinlerinin ve dinlenme zamanlarının kesintiye uğraması polislerimizi olumsuz etkilemektedir. Üzerlerindeki baskı dolayısıyla polis amirleri emri altındaki personele zaman zaman keyfî yaklaşmakta, bu durum polis üzerinde ciddi bir yılgınlığa sebep olmaktadır. Polis Disiplin Tüzüğü'ndeki hassas hükümler sürekli tahkikat geçirme endişesine sebep olmakta, toplumsal olaylarda kameraların sürekli önünde bulunmaları, polisin sürekli medyada haksız ithamlara da maruz kalması şevk ve heyecanını azaltmaktadır. Polisin bu sorunlarından dolayı intiharlara varan bunalımlar ortaya çıkmaktadır.

Polislerin istedikleri, bu kanun teklifimin de konusu olan ek göstergelerinin düzeltilmesi, özellikle üniversite mezunu polis memurları için 3600 ek gösterge rakamının verilmesidir. İstedikleri, insanca çalışmak, insanca dinlenmek ve izin kullanmaktır.

Polisin, Emniyet teşkilatının yoğun olarak tartışıldığı bir dönemdeyiz. İç Güvenlik Yasa Tasarısı polis teşkilatı, polisin yetkileri konusunda yoğun tartışmalara ve müzakerelere bir zemin oluşturmuştur. 

Bu düşüncelerle kanun teklifimin doğrudan gündeme alınması hususunda Genel Kurulun kabulünü istirham eder, Türk milletinin milletvekillerini saygıyla selamlarım.” Şeklindeki konuşmasını TBMM’de devam etmekte olan İç Güvenlik Paketi yasa tasarısının görüşmesi esnasında yapmıştır.

Kaynak : Ajanslar-SGK Rehberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
27 Yorum