1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Polisimiz gereğini yapmıştır"

"Polisimiz gereğini yapmıştır"

İçişleri Bakanı, BDP kongresinde Türk bayrağının indirilmesini değerlendirdi.

A+A-

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Diyarbakır'daki kongresinde Türk bayrağının indirilmesinin tasvip edilmeyecek bir hareket olduğunu belirterek, "Polisimiz gereğini yapmıştır. 5 kişi gözaltına alınmıştır. Ayrıca başka bir olay nedeniyle 3 kişi daha gözaltına alınmıştır. Adli mercilerce gereği yapılacaktır. Elbette asla tasvip edilemeyecek bir olaydır, kınıyorum" ifadelerini kullandı.

Bu milletin bayrağına tahammül edemeyen insanların, demokratik siyaset yapmalarının esasen de mümkün olmayacağını vurgulayan Güler, BDP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grup olarak temsil edilen, Anayasa'ya bağlılık yemini etmiş bir parti olduğa işaret ederek, şöyle konuştu:

"Meydana gelen bu olayla ilgili olarak parti içerisinde gerekli disiplin işlemleri yapmaları lazım. Bizim birlikte yaşama iradesini sürdürmemiz lazım. Anayasamız bunu emrediyor. Birlikte, beraberlikte bereket vardır, hayır vardır. Ayrılıkta da mutlaka azap vardır. Bu böyle bilinmelidir. Türkiye'nin gücü, bütün farklılıklarını, zenginliğe, fırsatlara dönüştürerek bir arada yıllarca yaşamayı başarmış olmasından geliyor. Bizim birliğimiz beraberliğimiz en büyük gücümüzdür. Hangi eksiklikler hangi talepler olursa olsun bunların demokratik alanda, meşru zeminde ait olduğu platformlarda sürdürülmesi lazım."

KURALLARA HERKESİN UYMA MÜKELLEFİYETİ VAR

Siyasi partilerin faaliyetleri ile ilgili olarak gerek Anayasa'da gerek siyasi partiler kanununda öngörülmüş kuralların olduğunu hatırlatan Güler, "Buna herkesin uyma mükellefiyeti var. Bunu ifade ediyorum. Özellikle son demokratikleşme paketinde siyasi partilerin teşkilatlarının kurulmasına ilişkin, propaganda faaliyetlerine ilişkin çok önemli gelişmeler yapıldı. Yeni siyaset alanlarında düzenlemeler yapıldı. Türkiye'de meşru siyaset yapmak için bütün yollar açıktır" dedi.

"DEĞİŞİK YORUMLARLA İSTİKRARI BOZMANIN BİR ANLAMI YOK"

Bakan Güler, ulusal bir gazetede "Cemaat dershanelerine irticacı fişlemesi" başlığıyla yayımlanan belgelerle ilgili soru üzerine, "Türkiye bir hukuk devletidir. Gereğini yapar. Bunu geriye doğru sardırarak oradan değişik yorumlarla istikrarı bozmanın bir anlamı yoktur. Bunların iyi niyetli çabalar olduğuna inanmıyorum" dedi.

Güler, dershanelerle ilgili tasarı hakkında soruyu şöyle cevapladı:

"Tasarı ortaya çıksın bakalım. Tasarı üzerinden ayrıca değerlendirilir. Ortaya çıkan tasarı hakkında herkesin, siyasi partilerin yorum yapma hakkı olacaktır. Yarın Bakanlar Kurulunda Milli Eğitim Bakanlığımızın hazırladığı tasarı taslağı gündeme gelecek. Gelirse üzerinde konuşulur ve kanuni gereği yapılır. Tabii ki Türkiye hukuk devleti olduğu için Anayasa'ya aykırı bir düzenleme yapılamaz. Evrensel hukukun ve anayasanın öngördüğü ilkelere aykırı düzenleme yapıldığı zaman zaten bunun anayasal yargısı, yasama yargısı vardır. Onlarla ilgili gerekli incelemeler yapılır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!