1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polisler 3600 Ek Gösterge istiyor.

Polisler 3600 Ek Gösterge istiyor.

A+A-

POLİSİN EK GÖSTERGE SORUNUNA LÜTFEN BİR ÇÖZÜM BULALIM.


İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan; Jandarma Genel Komutanlığı personelinin maaş ek göstergesi 926 sayılı TSK Personel Kanununun Ek Gösterge cetvelinde Diğer Subaylar olarak belirtilen yüksekokul mezunu astsubaylar için ek gösterge 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’den 3600’e yükseltildi.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan Emniyet Teşkilatı Personelinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek gösterge cetvelinde yüksekokul mezunu polis memurlarının 01.01.1994 tarihinde ek gösterge rakamları 1900 iken 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’e yükseltilmiştir. Polis memuru ile astsubayların genellikle tahsil durumları aynı olmasına rağmen aralarındaki ek gösterge farkı 1400 kadardır.

Aynı görevi yapan ve sadece görev alanları farklı olan İçişleri Bakanlığı'na bağlı kolluk kuvvetlerine mensup iki iç güvenlik kurum personelinden Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesinin 3600, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olup emekliliğe esas ek göstergesinin 2200 olması sebebiyle emeklilik aylığında maaş farkı ve dolayısıyla da Emniyet Personelinin ücret yönünden mağduriyet yaşaması da ek göstergelerdeki bu farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Ek göstergedeki bu farklılıktan dolayı tahsil durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında da ikramiye ve maaş yönünden büyük farklar olduğu görülmektedir.

Anayasanın 5. Maddesinde “Devletin temel amaç ve görevleri; Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü Cumhuriyeti ve demokrasiyi kumak kişilerin ve toplumun refah huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.”

Yine Anayasamızın 55. Maddesinde belirtilen “1- Ücret emeğin karşılığıdır. 2- Devlet çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” ibareli ücrette adaletin sağlanması başlığı altındaki maddeleri gereğince “eşit işe eşit ücret ilkesi” göz önüne alınarak aynı nitelikte iş yapan iki farklı kurum personeli arasında görevde ve emeklilikte ücret adaletsizliğinin giderilmesi çerçevesinde mağduriyetimizin giderilmesinin yasal düzenleme ile olabileceğinden 657 sayılı yasanın 236. maddesinden sonra ek maddeye eklenmek üzere Emniyet ve Güvenlik hizmeti sınıfı adı altında Emniyet ve Jandarma Kolluk Kuvvetlerinin görevde ve emeklilikte özlük haklarının 926 sayılı kanundaki ek göstergeye eşit hüküm konması ile sağlanabilir. www.polishaber.net

Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümlerine göre; meslek yüksekokulu ve üniversite mezunu olan diğer memurların kadroları 1. Dereceye yükselebilmekte ve ek göstergeleri 3600 olduğundan çalışırken aldığı ücretle emekli olduğunda aldığı ücret arasında fazla bir düşüş olmamaktadır. Polis memurları ise gerek meslek yüksekokulu gerek üniversite mezunu olarak ve hatta master ve dokta bile yapsalar ve 1. derece olsalar dahi ek göstergeleri 2200 olduğundan çalışırken aldıkları ücretle emekli oldukları zaman alacakları ücret arasında çok büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise polis memurlarının ek göstergelerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır.

Askeri personel başta olmak üzere bazı devlet memurları maaşlarıyla birlikte almış oldukları değişik kalemlerdeki görev tazminatlarını emeklilik mükteseplerine yansıtırlarken; Polis Teşkilatı mensuplarının almış oldukları görev tazminatları ise emeklilik mükteseplerine hiçbir müspet etkide bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu konularda da Emniyet Teşkilatı mensupları aleyhine çok büyük eşitsizlikler söz konusudur. Bu mağduriyetin giderilmesi için polis memurlarının çalışırken ve emekli olduğunda ek göstergelerinin 3600 olması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi sağlanılmalıdır.

Bu günlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılması düşünülen değişikliklere ilave olarak Polisin ek gösterge ile ilgili (Üniversite Mezunu Polislerin EK GÖSTERGESİNİN 2200 ‘den 3600‘e yükseltilmesi) tekliflerinin de değerlendirilerek yasalaşması Emniyet Teşkilatı çalışanları için büyük bir müjde olacaktır.


Bizler Emniyet Teşkilatı Personeli olarak çeşitli mahkemelere başvurarak ek gösterge ile ilgili olan sunumuza çözüm getirilmesinden öte TBMM tarafından gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak polisin bu sorununun giderilmesini, ortadan kaldırılmasını arz ve talep ediyoruz.

 

(Yazılarınızın haber niteliği taşıdığını düşünüyorsanız bize iletin, biz yayınlayalım.) polishaber.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!