1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polislere Malulluk Zammı Verilecek

Polislere Malulluk Zammı Verilecek

A+A-

Geçtiğimiz temmuz ayında, Meclis tatile girmeden hemen önce yasalaşan bir sosyal güvenlik paketi kapsamında polisler için bir ilk.

 

Daha önce sadece askeri personele tanınan harp malullüğü hakkı, Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinde çalışan personele de verildi. 
Bugün'den Sadettin Orhan, geçtiğimiz temmuz ayında, Meclis tatile girmeden hemen önce yasalaşan bir sosyal güvenlik paketi kapsamında polislere harp malullüğü hakkının tanındığına dikkat çekti.

Buna göre, 5510 Sayılı Kanun'un geçici 4. maddesine eklenen fırka aynen şöyle diyor: "İç güvenlik veya istihbarat görevi ifa eden kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilen uçuş veya dalış hizmetleri sırasında, uçuşun havadaki ve yerdeki veya dalgıçlığın çeşitli sebep ve tesiri ile malul olanlar ile hayatını kaybedenler hakkında 5434 Sayılı Kanun'un mülga 64'üncü maddesi (yani harp malullüğü) hükümleri aynen uygulanır."
Polisler için harp malullüğü hakkı tanınmadan önce, görev başında yaralanan veya şehit olanlar vazife malulü sayılıyordu. Fakat harp malullüğü, vazife malullüğüne göre çok daha fazla imkânı içeriyor. İşte bunlardan bazıları:
· Emekli aylığı bir üst rütbeden bağlanıyor.
· Malullük derecesine göre 700 liraya kadar malullük zammı veriliyor.
· Vefat halinde anne ve babaya da aylık bağlanıyor.
· Pek çok kamu hizmetinden ücretsiz ve öncelikli yararlanılıyor.
· Birçok vergiden muafiyet tanınıyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!