1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polislerin Ek Göstergeleri Hakkında Kanun Teklifi Verildi

Polislerin Ek Göstergeleri Hakkında Kanun Teklifi Verildi

Emniyet çalışanlarının en büyük sorunlarından biri olan ek gösterge hakkı için kanun teklifi verildi.

A+A-

CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA; “Polis Memurlarının Ek Göstergelerinin Yeniden Düzenlenerek 2200 Ek Göstergelerinin Yükseltilmeleri Amacıyla” 19 Şubat 2014 günü TBMM’ne Kanun Teklifi vermiştir.

Emniyet hizmeti sınıfında çalışan polis memurlarının çok stresli ve zor bir görevi yerine getirmelerinin yanı sıra uzun süreli ve düzensiz olması, mesaisiz çalışma saatlerinin karşılığı gelir artışı ve ek göstergelerinde iyileştirme yapılmaması önemli bir mağduriyet yaratmaktadır.

Polislerin taşıdıkları mesleki risk ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunları yaşamalarına sebep olmaktadır. Ek gösterge oranlarının düşük olması emekliliklerinde daha da az sosyal güvenlik çemberi içinde yaşamalarına neden olmaktadır.

Devlet Memurları Kanununda hizmet sınıfları için belirlenen ek gösterge oranları açısından başlangıçta bir denge kurulmuşken, zaman içinde yapılan değişikliklerle bu denge bozulmuştur. Emniyet Hizmetleri sınıfının yaptıkları işin zorluk stresine göre gösterge taban ve tavan katsayıları, diğer sınıflara nazaran düşük bırakılmıştır.

Ek gösterge ödemeleri de, özel hizmet tazminatı gibi emekli maaşına etki ettiğinden, bu haksız durum emeklilik döneminde de önemini korumaktadır. Örneğin ek gösterge tavan katsayısı 2200 olan yüksek öğrenimli düz polisler, teknik hizmetler, din hizmetleri, sağlık hizmetleri, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında çalışanlara nazaran daha az ek gösterge almaktadır; üstelik ek gösterge derece sayıları da azdır. Ek gösterge düşüklüğünün ve ek gösterge verilen derecelerin polisler lehine düzeltilmesi gerekmektedir” gerekçesini sunması suretiyle;

- Emniyet hizmetleri sınıfında çalışanların ek gösterge rakamları yeniden düzenlenerek artırılması ve daha fazla dereceye ek gösterge verilmesi amaçlanmıştır” şeklindeki Kanun Teklifini 19 Şubat 2014 günü TBMM’ye vermiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!