1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polislerin fazla mesai koşulları nedir

Polislerin fazla mesai koşulları nedir

Polisler bir devlet memurunun yaptığı mesaiden yaklaşık yarı yarıya daha fazda çalışmaktadırlar.

A+A-

Fazla mesai ücreti de yok

Emekli olduklarında polislerin maaş kaybının yüksek olmasının nedenleri nelerdir?

- Emniyet teşkilatının yüzde 87’si yüksek okul mezunudur. Emniyet Amiri, Baş Komiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Baş Polis Memuru ve Polis Memurlarının ek göstergesi 2200, dördüncü, üçüncü, ikinci sınıf emniyet müdürlerinin ek göstergesi 3000, birinci sınıf emniyet müdürlerinin ek göstergesi ise 3600’dür. Emniyet mensuplarından 1. sınıf emniyet müdürleri hariç diğer mensuplar ister üniversite mezunu olsun ve hatta isterlerse master ya da doktora yapsınlar asla kadro derecesi 1’e yükseltilememektedir. Yani ek gösterge rakamı kendilerini ne kadar geliştirirlerse geliştirsinler 2200’de çakılı kalmaktadır. Polislerin ek göstergesi düşük olduğundan emekli olduklarında, emekli maaşı faal maaşa oranla yüzde 48- 50 nispetinde düşmektedir. Bu durum polislerin emeklilik yaşamlarının çok sıkıntılı geçmesine, büyük bir bölümünün emekliye ayrılmak istememesine, zaten stresli bir meslek yapmalarına rağmen emeklilik yaşamlarını da rahat geçirememelerine yol açmaktadır.

Polislere ne kadar ek ödeme veriliyor?

- Ek ödeme konusunda da benzer sorunlar bulunmaktadır. Bugün itibarı ile polis memurları ve emniyet hizmetleri sınıfında çalışan personel derecelerine göre 481 TL ile 539 TL arasında ek ödeme almaktadırlar. 2012 yılında kamu görevlilerinin büyük çoğunluğunun ek ödeme oranları yükseltildiği halde polislerin ek ödemelerinde herhangi bir artışa gidilmedi. Bunun yanında bu ödeme emekliliğe de yansımadığı için emekli olan polislerin maaşlarında yaşadıkları düşüş daha da artmakta.

Polislerin fazla mesai koşulları nedir, bu konuda bir ücret alıyorlar mı?

- Polisler bir devlet memurunun yaptığı mesaiden yaklaşık yarı yarıya daha fazda çalışmaktadırlar. Bir memurun günlük çalışması 8 saat iken polislerin günlük çalışma süresi 12 saati aşmakta aylık çalışma süreleri kamuda ve özel sektörde 180 saat iken polislerde bu rakam 240 saati bulmaktadır. Üstelik yapılan bu fazladan çalışmaya karşılık polislere fazla mesai ücreti ödenmemekte, olumsuz koşullarda çalışma karşılığında da her hangi bir ücret verilmemektedir.

polisin-calisma-sartlari.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
13 Yorum