1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polislerin Sorunlarının Tespiti Ve Çözümü İçin Önerge Verildi

Polislerin Sorunlarının Tespiti Ve Çözümü İçin Önerge Verildi

Polislerin çalışma koşullarına ve özlük haklarına ilişkin sorunların tespit edilerek çözüme kavuşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verildi.

A+A-

Milletvekili Muharrem İNCE tarafından verilen ve Meclis Araştırması açılması istenen önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Toplumsal güvenliğimizin, huzurumuzun teminatı olan polislerimizin çalışma koşulları ve özlük haklarına ilişkin sayısız sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlar konusunda gerekli adımlar atılmamıştır. Örneğin sendika kurma haklarını kullanmak isteyen polislerimizin dilekçeleri işleme alınmamıştır. Sendika kurmak isteyen polislerimize yaptırımı ağır cezalar uygulanmıştır.

Polislerimizin emekli olduklarında maaşları önemli ölçüde düşmektedir. Emekli olmak bir polis için hayal değil adeta kabus haline gelmiştir. Fazla mesai, hafta sonu, bayram ve gece çalışmalarının karşılığını alamayan polislerimiz emekli olduklarında açlığa mahkum edilmektedir.

Emniyet Teşkilatı içinde ödül, görevde yükselme ve tayin sistemi adaletsiz işlemektedir.

Polis teşkilatımızın siyasal etkilerden arındırılması, ihtiyaç duyduğu araç gereç ve donanımın sağlanması, toplumun ve mesleğin ihtiyaçlarına uygun olarak görev ve teşkilat yasalarının, disiplin mevzuatının yeniden düzenlenmesi, çalışma şartlarının, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bu araştırma önergesi ile Millet iradesinin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde kuracağı Araştırma Komisyonu, can ve mal ve güvenliğimizin teminatı Emniyet mensuplarımızın yaşadığı her türlü sorunu yerinde tespit ederek ve gerekli çözüm önerilerini ortaya koyarak bu kurumumuzda yaşanan sorunların çözümü önemli katkı sağlayacaktır. Son dönemde yaşanan hukuksuzlukların önüne geçilmesi bu komisyonun çalışmalarıyla mümkün olabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!