1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Protokole kızan komutan toplantıyı terketti

Protokole kızan komutan toplantıyı terketti

Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı'nda protokol krizi yaşandı.

A+A-

Müdür Vekili konuşmasında protokol sıralamasını karıştırınca Garnizon Komutanı Albay Osman Coşkun, toplantıyı terk etti.

Açılış konuşmasını yapan Sinop Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili Oğuzhan Kurt'un katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ettiği sırada; "Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım ve Sayın Garnizon Komutanım" diye başladığı konuşmasında, garnizon komutanlığı unvanını belediye başkanından sonra telaffuz etmesi krize yol açtı.

Olaya tepki gösteren Garnizon Komutanı Jandarma Albay Osman Coşkun, Vali Yavuz Selim Köşger'in yanında kendisi için ayrılan koltuktan kalktı ve toplantıyı terk ederek tepki gösterdi. Protokol konusunda oldukça hassas olduğu bilinen Albay Coşkun, bazı etkinliklerde yapılan protokol hatalarına programı terk ederek tepki gösteriyordu.

Haber 7 yazarı Prof. Dr. Osman Özsoy, Yeni Şafak Gazetesi'ndeki yazısında konuyu köşesine taşıdı: Bir barajın açılış veya temel atma töreninde bir komutanın işi ne?

"İllerine bakan gelecekmiş. Bakanın da katılacağı programın oturma düzeniyle de kendileri ilgileniyorlarmış. Gelin görün ki, herkesi memnun etmek ne mümkün... Küsenler, darılanlar, gücenenler, bir daha gelirsem ne olsun diyenler... Yap bir kıyak, bakanın yanında bana yer aç diyenler...

Daha öncesinde şoförünü veya bir çalışanını gönderip bakana en yakın noktada oturabilmek için yer rezerve edenler var. Kendisinin bir alt çalışanını program alanına gönderip göz önünde uygun bir yere oturtmak suretiyle yer tutturan, ardından kendisi program alanına geldiğinde elemanı kaldırıp oraya oturanlar var.

Hele ki biz milletçe pek severiz böyle uyanıklıkları. Övünülecek bir şeymiş gibi daha sonra anlatılır da...

Türkiye'nin bizzat Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış olan devlet protokol listesi var. En son 8 Mayıs 2008 tarihinde güncellenen listeye göre, Ankara'daki devlet programlarında ya da il ve ilçelerdeki resmi etkinliklerde kimin nereye oturacağı, nerede duracağı, listedeki sıralaması belli.

Uygulanan protokol listesi doğrudur / yanlıştır, düzeltilmesi gereken yerler vardır, bunlar ayrı mevzu... Oturulur tartışılır, mümkünse gereği yapılır. Ama neticede ortada resmi bir uygulama ve teamül var.

Bakana yakın oturmak için yer kapmaya çalışanların ısrarlı taleplerinden artık iyice bıkan özel kalem müdürü arkadaş diyor ki; 'Bakan o gün oraya hangi vesile ile gelmişse, sadece işin kendisiyle ilgili olan kamu görevlileri, ilgili STK veya özel sektör temsilcileri orada hazır bulunsunlar. Örneğin, bir barajın açılış veya temel atma töreni il, ilçe her nerede yapılıyorsa, bir komutanın, milli eğitim ya da sağlık müdürünün, hatta emniyet müdürünün orada ne işi var. İlgili ilgisiz herkes programlara katılınca, kamu görevlileri açısından müthiş zaman ve kaynak israfı doğuran sonuçlar da ortaya çıkıyor. İmkânım olsa bu konuyu Başbakan'a bile açmak isterdim' dedi.

Konuyu buraya taşıdık, bu çarpıklığı Başbakan'a bir bakıma açmış gibi de olduk.

Üstelik seçimler de yaklaştığı için, herkes kendisini gösterme ve fark ettirme çabasında... Bu konudaki temel çarpıklık, işindeki başarı ile değil, burun farklı ile kendisini göstermeye çalışarak göze girme arayışının öncelenmiş olması ve önem kazanması

Hâlbuki sadece işlerine odaklansalar, bunu bakan bilmese de neticede Allah bilir... İşlerini düzgün yapıp hakkını verdikleri için de ahirette ödüllendirilirler. Üstelik çabaları bu dünyada da karşılıksız kalmaz.

Bakanın yanındaki boş koltuğa oturmak için bu kadar çaba sarf edeceklerine, oturdukları koltuğun hakkını verseler, kendilerine de, ülkelerine de en büyük katkıyı yapmış olurlar.

Bir kişi göreve geldiğinde gelen gideni ağırlamaktan ve tebrikleri kabul etmekten aylarca asıl işini yapmaya vakit ayıramayan bakan ve bürokratlar var.

Yetiversin artık şu parodi. Hakikaten hem komik, hem de yazık oluyor."

 

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!