1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Putin'den Türkiye'ye indirim sözü

Putin'den Türkiye'ye indirim sözü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile görüşme sonrası ortak açıklama yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin yeterli olmadığını belirterek Türkiye'nin enerji talebinin büyük çoğunlukla rusya'dan temin ettiğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin ticari hacimde Türkiye aleyhine açıklığı gidermek amacında olduklarını söyledi.

Rusya'dan yurt dışı ziyarette Türkiye'nin ilk sırada yer aldığını, bununla birlikte Akkuyu Nükleer santrali ile ilgili geniş detaylı çalışma yaptıklarını anlatan Erdoğan, Türkiye'den 200 dolayında öğrencinin nükleer alanında Rusya'da eğitim aldıklarını söyledi.

Erdoğan şunları söyledi

-Diplomatik temsilcilerin durumunu ele aldık.

- Enerjide atılacak adımlar konusu bir başka önemli konu. Bu akşam ayrıca Güney Akım konusunu da ele aldık. Hazırlanan ön mutabakatı kesin mutabakata çevirme hedefindeyiz.

Bölgesel sorunları ele alma fırsatımız oldu. DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerine yönelik konuları ele aldık. Bununla birlikte Irak ve Suriye konusunu ele aldık.

-Kırım Tatarları soydaşlarımızla ilgili konuyu ele aldık. Kırım halkına yönelik bugüne kadar verilmeyen hakları verilmesi konusunda güvence verdiler. Yerleşim konusunda da yardımcı olacaklarını belirttiler.

-Ukrayna'daki krizin uluslararası hukuk temelinde çözülmesi, Minsk mutabakatı konusunda herkesin kararlara uymasından yana olduklarını belirttiler.

Krizlere çözüm üretme konusunda ortak gayretleri gördük.

Putin'den açıklama:

Türk mevkidaşlarımızla görüşmelerimiz çok yapıcı ve verimli kapsamlı oldu. Birçok önemli belge imzalandı. Türkiye, Rusya için Almanya'dan sonra en fazla ticari işbirliği içinde olduğu ülkedir.

GÜNEY AKIM PROJESİ İPTAL

Enerji alanı, ikili işbirliğinin çok önemli bir konusudur. Türkiye piyasasına hem doğalgaz hem petrol ve petrol ürünleri tedarik ediyoruz. Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için, Gazprom'un mavi akım kapasitesini artırma düşüncesindeyiz.

DOĞALGAZ FİYATINDA YÜZDE 6 İNDİRİM

Karadeniz üzerinden geçecek Güney Akım projesinde Bulgaristan'da izin alamadığımız için projeye şimdilik başlayamayacağız. Bu nedenle projeyle ilgili düşüncemizi yeniden ele alacağız. Türkiye topraklarında tüketiciler için yeni enerji akım hattı oluşturulması düşüncesindeyiz.  1 Ocak itibarı ile doğalgaz fiyatlarında yüzde 6 indirim sağlayacağız. Daha sonra bu indirim oranı artabilir. Bu konuda ortaklarımızla yapacağımız anlaşmalara bağlı olarak değişecek.

Akkuyu nükleer santral projesini etraflıca görüşmelerde bulunduk.

Finansal alanda da işbirliğimizi geliştiriyoruz.  Milli paralarla ticaretin artırılması önemli bir konudur. Türkiye ve Rusya'da ticaretin milli paralarla yapılmasını teşvik edeceğiz.

Doğalgazla ilgili her türlü sevkiyatı artırmaya hazırız. Hem mavi akım hem de yeni bir hat kurulması konusunda mutabakata hazırız. 

NÜKLEER SANTRAL KONUSUNDA TAM MUTABAKAT VAR

Gazetecilerin nükleer enerji ve doğalgaz boru hattı sorularına cevap verdi.

Nükleer güç santrali ise çok özel bir proje. Yap İşlet Devret prensibine göre inşa ediliyor. 20 milyar dolarlık bir proje.  Türk makamları ve yönetimi bunun doğru olduğunu düşünüyorsa biz de projenin desteklenmesi konusunda her türlü yardımı vereceğiz. İlerde de projenin güvenliği konusunda da çalışmalarımız sürecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!