1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rahibeler seks kölesi olarak kullanıldı

Rahibeler seks kölesi olarak kullanıldı

Papa'nın açıklaması Katoliklerde tarafından büyük bir hayret uyandırdı

A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden uçakla Vatikan'a dönen Papa Francis’in açıklamaları Katolik dünyasını dehşete düşürdü.Katolik kilisesinde halen piskopos ve rahiplerinin kilisede bulunan rahibelere cinsel tacizde bulunduklarını, bunu önlemek için bir çok tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden uçakta bulunan bir gazetecinin Vatikan’ın aylık dergisinde rahibelerin cinsel tacize uğradığına dair makale hakkındaki fikrini sorması üzerine Papa Francis verdiği cevapta “Piskopos ve rahipler, rahibelere cinsel tacizlerde bulunuyor. Bu konuda Vatikan olarak çalışıyoruz. Bu cinsel tacizlerden kiliseye giden katoliklerinde haberdar olduğunu söyleyen Papa Francis son dönemde rahibelere cinsel tacizde bulunan bir çok rahibi açığa aldıklarını açıkladı.

Papa Francis açıklamalarına “Benedict'in 2005 yılında papa seçildi ve o dönemin kardinali olan Ratzinger’in engellemeleri sonucunda rahibelerin cinsel tacize uğramalarının engellenmesi için yapılan soruşturmayı açamadıklarını ama kendisinin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini ve yapmak için de harekete geçtiğini sözlerine ekledi.

(MeToo) #ben de kampanyasında Amerika’da tacize uğrayan kadınlar haricinde bir çok rahibede katılmış ve rahibelerin tacize uğraması Amerika’nın en çok tartışılan konusu olmuştu. Bir dergide yayınlanan haberde rahipler tarafından hamile bırakılan rahibelerin kürtaja zorlandığı, doğumu gerçekleştiren rahibelerin çocuklarını tanımayı kabul etmedikleri yazılmıştı.İrlanda Knock’ta düzenlenen bir ayinde Papa Francis ‘çocuk tacizi’ için Tanrı’dan af diliyorum demişti.

Uluslararası Union Superios General Derneğine kayıtlı 500 bin rahibe bulunuyor. Bu derneğin üyelerine yaşana taciz olaylarını haber yapılmasını sağlayın çağrısı yapılmış ve bu çağrıya uğrayan tacize uğramış rahibelerin haberleri bir çok dergide ve gazetede yayınlandı.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!