1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rasmussen'den Esed'e Uyarı

Rasmussen'den Esed'e Uyarı

A+A-

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen 'Neler Oluyor?'un konuğuydu..

 

 


Rasmussen, TRT Haber ekranlarında Ali Ahmet Böken'in sorularını cevapladı.

PATRIOTLAR

Nereye konuşlandırılacak?

Bu ayrıntılar Türkiye ile NATO arasındaki görüşmeler sonucunda karara bağlanacak. Ama en kısa zamanda konuşlandırılmaları için elimizden geleni yapıyoruz.

Patriotlar ne zaman konuşlanacak?

Mümkün olan en kısa zamanda konuşlanacak. Etkin şekilde Türk topraklarının savunulması amaçlanıyor.

Farklı görüşler var, İran ve İsrail kanadından. Bölgesel istikrarı bozar mı?

Bu iddiaları kabul etmiyorum. Temeli yoktur. Tamamen savunma amaçlıdır. Etkin bir şekilde Türk topraklarının korunması amaçlanıyor. Kesinlikle taarruz amacıyla konuşlanmayacak. Suriye- Türkiye sınırındaki sıkıntıları azaltacaktır. Patriotlar caydırıcı bir özellik taşıyor. 

Olası İsrail-İran Gerginliği için mi yerleştirildi?

Bunun İran'la hiçbir şekilde alakası yok. Türkiye'nin sınırlarının güvenliği için yerleştirilecek.

Rusya, Suriye politikasını değiştirdi. Rusya poziyonu şu anda nasıl?

Rusya’nın, BM Güvenlik Konseyinin siyasi bir çözüm bulmaya yönelik tavrını bloke etmeye çalışmasını esefle karşıladım. Siyasi bir çözüm bulmak için elimizden geleni yapmıştık. Suriye halkının meşru istekleri yerine getirilebilirdi. Bu sebeple ben Rusya’nın bu tavrını hep esefle karşıladım.

Esed rejiminin sonu geliyor mu?

Şuna inanıyorum ki, Şam’daki rejim çökmeye yaklaşıyor. Şu anda bir an meselesidir diyebilirim. Rejime buradan bir mesaj göndermek istiyorum bir an önce bunu anlasınlar, bir geçiş dönemine yol versinler. Suriye halkının meşru isteklerine cevap versinler. Uzun vadede hiçbir rejim halkın iradesine karşı ayakta duramaz.

Siyasal yollarda Suriye’de çözüm mümkün mü?

Tehlikenin bölge ülkeleri etkileme riski var. Barışçıl bir yol bulmak gerekiyor. Bu sebeple Esed rejimi halkın taleplerini göz ardı etmemeli.

Türkiye’nin bölgedeki rolünü nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye’yi, Türkiye hükümetini, ve TSK’yı Suriye’den gelen sıkıntılara verdikleri tepkide davranışlardan dolayı kutluyorum. Sorumlu bir tavır izlediler dolduruşa gelmediler. Türkiye’nin uçağı düşürüldü. Buna rağmen temkinli davrandı. Türkiye’nin hava savunmasını kuvvetlendirmek için yardım yapıyoruz.

Esed rejiminin Türkiye’ye saldırma konusunda endişelenmeli miyiz?

Türk tarafına düşen bombalar var. Bir Türk uçağı düşürüldü. Hayatını kaybeden insanlar oldu. Bu gerçekten Türkiye’nin savunma sistemini güçlendirmek gerekli. Bu sebeple NATO, Türkiye’nin patriot talebine olumlu cevap verdi.

NATO’yu ziyaret etmiştik. NATO görevlilerinden brifing almıştık. “Türkiye çok önemli role sahip. Türkiye model olabilir” demişlerdi. Bu görüşe katılır mısınız?

Kesinlikle katılırım. Türkiye kilit bit müttefikimizdir. Bu biraz da Türkiye’nin coğrafi konumundan kaynaklanıyor. Tüm NATO müttefiki ülkeler de böyle düşünüyor. Patriot talebine de bu sebeple hemen cevap verildi.

AFGANİSTAN

NATO’nun, Afganistan’daki görevi 2014’te bitiyor. NATO sonrası Afganistan’ı ne bekliyor?

Güvenlik sorumluluğunun yüzde 75’ini Afganistan güvenlik kuvvetlerine zaten teslim ettik. Önümüzdeki yıl tamamını sağlayacaklarını umuyoruz. 2014 yılından sonra bir eğitim misyonu başlıyor. NATO tarafından, Afganlara , güvenlik eğitimi desteği sağlanacak. 

Türkiye’nin önemli bir rolü var Afganistan’da, peki bu rol nasıl değişir?

Türkiye orada etkin bir rolü var. Bu rolü oynamaya devam edecek diye düşünüyorum.

SİBER TEHDİT

Sosyal medya artık her yerde. Sizin de twitter hesabınız var. Siber tehditler artık sınır tanımıyor. Gelecekte bu konuda ne tür sıkıntılar yaşanabilir?


Siber tehlikelerle karşı karşıya olduğumuz doğru. Kendi sistemimizi korumak için önemli adımlar atıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da önemli adımlar atacağız.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!