1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 memur mesaileri

Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 memur mesaileri

2016 Yaz saati ile saatler hangi gün ileri alınacak? Saatler 1 saat ileri alındığında memur mesaileri nasıl değişecek? Yaz saati ne demek ve saatler neden ileri alınıyor?

A+A-

'Saatler ne zaman 1 saat ileri alınacak' sorusu başta memurların en merak ettiği konu zira yaz saati ile memurun mesai saati de değişiyor. Peki yaz ve kış saati uygulaması nedir nedens aatler 1 saat ileri alınır ve 1 saat geri alınır? İşte cevabı... 

Yaz saati uygulaması gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla birçok dünya ülkesiyle birlikte uygulanır. Yaz saati uygulamasıyla saatler 27 Mart tarihinde 03.00’da 1 saat ileri alınacak.

2016 YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN İŞTE TARİHLER

Saatlerin Mart ayı sonunda bir saat ileri alınması ve Ekim ayı sonunda da bir saat geri alınması uygulamasına 2016 yılında da devam edilecek. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin mart ayında bir saat ileri alınması ve ekim ayında bir saat geri alınması uygulamasının 2016 yılında hangi tarihlerde yapılacağına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bugün yayımlanan Karara göre, ileri-geri saat uygulaması kapsamında 2016 yılında saatler;

**27 Mart 2015 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınacak.

**30 Ekim 2015 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınacak.

Yaz saati uygulaması 27 Mart'ta başlayacak

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2016/8589

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin;

- 27 Mart 2015 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınması,

- 30 Ekim 2015 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması;

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 10/3/2016 tarihli ve 7210 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/3/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.
 

SAATLER İLERİ ALININCA MEMURLARIN YENİ MESAİ SAATİ NASIL OLACAK?
Yaz saati uygulamasıyla birlikte saatler ileri alındığında memurların mesai saatleri de değişecek. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerinin 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlediğini duyurmuştu. Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri ise 28 Mart Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 süreleri kapsamında olacak.

Memurların yeni mesai saati belli olduMemurun mesai saatinde yeni düzenleme
Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 memur mesaileri değişecek

 

YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BİTİYOR?

Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

 

YAZ SAATİ UYGULAMASI SAAT DEĞİŞİKLİĞİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin değişikliğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, saatler 27 Mart Pazar günü 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler 30 Ekim 2016 Pazar günü ise 04.00'ten itibaren bir saat geri alınacak.

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir. Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

SAATLER NEDEN İLERİ ALINIYOR?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

Yaz saati uygulaması tartışmalıdır. Gün ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapar. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır.Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisi tüketimini kısmak olsa da,günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hâl almaya başladı.

YSU'da ara sıra meydana gelen kaymalar başka zorlukları da beraberinde getirir. Bundan dolayı, zaman kaydetmede ve görüşmelerle yolculukların ayarlanmasında, faturalandırma, arşivcilik gibi işlerde, tıbbi cihazların ve iş makinelerinin kullanımı ile uyku düzeninde sorunlar meydana gelir. Yazılımlar genellikle bilgisayarların saatlerini otomatik olarak ayarlar. Ne var ki, bunun sınırları vardır ve özellikle YSU kuralları değiştiğinde hata olasılığı artar.

Ajanslar

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!