1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Salih Müslim neden Türkiye'de?

Salih Müslim neden Türkiye'de?

Suriye'nin kuzeyine bayrak asıp geçici bir hükümet kurmaya hazırlanan PYD'nin lideri Salih Müslim apar topar İstanbul'a getirildi. Peki devletin zirvesinin İstanbul'da olduğu bir dönemde Müslim'in gelmesi ne anlama geliyor? İşte son gelişmeler...

A+A-

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, 10 gün önce Suriye'nin Türkiye sınırındaki Rasulayn kasabasını ele geçirdiğini duyurmuş ve bayrağını sınırımıza sıfır noktasındaki bir binaya dikmişti.

DEVLETİN ZİRVESİNDE HAREKETLİ GÜNLER

Bunun üzerine harekete geçen devletin zirvesi Ankara ve İstanbul'da üst üste toplantılar gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Tarabya Köşkü'nde kabul etti. Gül, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinden önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla ayrı ayrı biraraya geldi.

DAVUTOĞLU'NDAN PYD'YE UYARI

Suriye sınırında yaşanan bu olaylara ilişkin bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, PYD'nin sınırda kontrolü ele geçirmesiyle yaşanan gelişmelere ilişkin, "De facto durum yaratma çabası olumsuz neticelere yol açar" dedi ve ekledi: "Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı en etkin yöntem alınacak ve anında cevap verilecektir."

SALİH MÜSLİM: SİVİL BİR YÖNETİM KURMAK İSTİYORUZ

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de Kürtlerin bir hükümet kuracağı yönündeki iddiaları yanıtladı. Müslim, Kürtlerin Suriye'deki genel sorunlar çözülene kadar sivil bir yönetim kurmak istediklerini belirterek, "Biz istiyoruz ki, Batı Kürdistan'daki tüm inanç grupları ve farklı uluslar, farklı fikir ve ideolojiler bu yönetimde yer alsın. Çünkü biz Suriye'nin bir parçasıyız ve biz ne Suriye'nin geneli, ne de bölge için bir tehlike oluşturmuyoruz" dedi.

SALİH MÜSLİM APAR TOPAR İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Tüm bu gelişmelerin ardından dün PYD lideri Salih Müslim, MİT'e ait özel bir uçakla İstanbul'a getirildi. MİT'in uçaktan gizlice aldığı PYD liderinin 2 gün İstanbul'da kalacağı ve Savunma Bakanı, Genelkurmay Genel Sekreteri, MİT Müsteşarı'nın aralarında bulunduğu bazı isimlerle gizli görüşmeler yapacağı öğrenildi. Müslim, buradaki temaslarının ardından Paris'e geçeceği gelen bilgiler arasında.

O BAYRAK İNDİRİLDİ 

Sınırın yanı başındaki binanın çatısına yerleştirilen ve Ceylanpınar'dan net şekilde gözüktüğü için Türkiye'de tepkiye yol açan PYD bayrağı, Müslim'in gelmesiyle birlikte bu sabah indirildi. 

Sabah sınır hattına gelenler, bir haftadır Rasulayn'ın en yüksek binasının çatısındaki PYD bayrağının indirilerek yerine Ulusal Kürt Konseyi bayrağının asıldığını gördü.

MASADAKİ ALTERNATİFLER

Ankara'nın masasında, çeşitli alternatifler bulunuyor. En güçlü alternatif, "Ankara'nın çözüm süreci kapsamında uzun bir süredir müzakere yürüttüğü Kandil ve özellikle de Öcalan üzerinden PYD'yi kontrol etmeye çalışmak'' olarak görülüyor. Ankara'nın ilk tercihinin, "diyalog ve ikna" olduğu belirtiliyor. Ankara'nın en büyük temennisi ise, "Türkiye'ye yönelik herhangi bir faaliyette bulunulmaması". Ayrıca, Ankara'nın "Sınır ihlalleri ve tehdidi gerekçesiyle sıcak takip çerçevesinde PYD güçlerine müdahale etmesi" de masada. Ancak askerî müdahale, uluslararası toplumu karşısına almak anlamına geleceği ve ciddi bir krize neden olacağı gerekçesiyle "zayıf alternatif" olarak görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!