1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sandıktan 400 yıllık tarih çıktı

Sandıktan 400 yıllık tarih çıktı

Dedelerinden kalan kitaplar Konya tarihine ve kültürüne hayat verecek

A+A-

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yaşayan Hamza ve Halim Kaya adlı kardeşler, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin’e ulaşarak, dedelerinden kalan 1800’lü yıllar ait Hocazade Mehmet Efendi’ye ait kitapları bağışlamak istediler.

Bekir Şahin, Kaya kardeşlerin yaşadığı eve giderek kitapları inceledi. Bekir Şahin basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Kitapların hepsini incelediklerini, tarihe, bilime ve eğitime ışık tutacak kitaplar olduğunu fark ettiklerini, ayrıca bulunan kitaplardan yerel tarihi araştıracak insanlara kaynak olacak belge ve kitaplar bulduk. Kitapların tamamı el yazması eserlerden oluşuyor. Bu kitapların sayısı 42 tane. Ayrıca 80 tane de tarihi içeriğe sahip kitap ve bir çok o döneme ait resmi evraklar olduğunu tespit ettik”dedi.

Açıklamalarına devam eden Bekir Şahin “Kurum olarak kitapları incelediğimizde bazı kitapların medreselerde okutulan mantık, tefsir, felsefe, kitaplarına ve bazı icazetnamelere rastladık.Özelikle Konya’nın Sızma ve Sille yörelerinin yerel tarihini araştıran, araştırmacılarımız için ciddi bir kaynak olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Hocazade Mehmet Efendi’nin Konya’da özellikle Sille ve Sızma yöresinde kendisine danışılan, fetva alınan, bir çok öğrenci yetiştiren alim olduğunu öğrendik. Kaya ailesine bize bu eserleri verdikleri için ayrıca çok teşekkür ettiklerini, Konya ve yöresinin tarihine ciddi bir ışık tuttuğunu”söyledi.

Kaya ailesi bireyleride yaptıkları açıklamada “Dedelerimizden kalan kitapların işe yarayacağını düşünerek bağışladıklarını, dedelerinin ulema olduğunu bildiklerini, çünkü gençliklerinde bölgelerinde bulunan yaşlı insanların dedeleri hakkında anlattıkları bir çok hikayeyi dinlediklerini, hatta çocukluklarında bu hikayelerle büyüdüklerini” söylediler. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!