1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Satışa çıkarılan ülke artık dünyaya örnek!

Satışa çıkarılan ülke artık dünyaya örnek!

2008 krizinde ağır darbe alan ve satışa çıkarılan İzlanda şimdi ekonomik büyüme yaşıyor.

A+A-

Piyasalar,Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan ödemesini zamanında gerçekleştiremeyen Yunanistan'ın iflasına odaklanırken, Avrupa'da krizden çıkıştaİzlanda'nın başarısı örnek olarak gösteriliyor.

Küresel piyasalarda ekonomik krizin başladığı 2008 yılında en ağır darbeyi alan ülkelerden biri İzlanda oldu. Küresel ekonomik krizin ilk vurduğu ülkelerden İzlanda 2008 yılında iflasın kıyısına gelmişti. Hatta aynı yıl İzlanda, kimliği belirsiz bir kullanıcı tarafından popüler açık artırma sitesi e- Bay'de satışa çıkarılmıştı. İzlanda'da 2008 yılında dönemin milli futbol takımının teknik direktörü Eyjolfur Sverrisson, Hollanda ile yaptıkları maç sonrası ATM'den para çekmek istemiş,ancak sermaye kontrolü nedeniyle banka para vermeyince parasız kalmıştı.

İzlanda'da 2008 krizinin ardından finans sektörünün yaklaşık yüzde 85'ini temsil eden, toplam varlıkları 185 milyar dolar seviyesindeki üç banka (Kaupthing, Landsbanki, Glitnir) battı. Toplam varlıkları İzlanda'nın yıllık milli gelirinin yaklaşık 14 katından fazla bu üç bankanın kurtarılması ile ilgili ise İzlanda çok farklı bir yöntem izledi.

Aynı dönemde İngiltere,Lloyds Bankacılık Grubu'nu 45 milyar sterlin karşılığında kurtarma operasyonu yürütürken, İzlanda kendi batık bankalarını kurtarmayı kabul etmedi. Bankaları kurtarmak yerine, mevduat sahiplerinin tasarruflarının korunması güvencesini verdi. Bu bankalardaki yabancı yatırımcılar ciddi oranda kayba uğrasa da İzlanda vatandaşlarının birikimlerine herhangi bir zarar gelmezken, bankacılık sektörüne duyulan güven devam etti. 

Büyük bir kararlılıkla uygulanan ekonomi politikalarının pozitifgeri dönüşü kısa zamanda İzlanda ekonomisinde kendisini göstermeye başladı. Örneğin; Dünya Bankası verilerine göre 2009 yılında yüzde 5,1 oranında rekor seviyede daralan ülke ekonomisi, 2009'da daralmayı yüzde 2,9'a çekti. İzlanda ekonomisindeki büyüme2011'de yüzde 2,1, 2012'de yüzde 1,1, 2013'te ise 3,5 olarak kaydedildi. Ülkegeçtiğimiz yıl ise yüzde 1,9 oranında büyüme kaydetti.

Sermaye kontrolü bu ay sonra erdi

İzlanda yaklaşık yedi yıl önce,özellikle yabancı yatırımcıların finansal sistemin çöküşüne neden olacak seviyede sermayeyi ülke dışına çıkarmasını engellemek için sermaye kontrolü uygulama kararı aldı. Sermaye kontrolü kapsamında özellikle emeklilik fonlarının ülke dışına yatırım yapması engellendi. Başlangıçta sadece altı ay süreyle uygulamaya sokulan sermaye kontrolü yaklaşık 6 yıldan uzun süre kullanımda kaldı. İzlanda'nın bu süreçtedondurduğu yatırımın toplam miktarı iseyaklaşık 9 milyar doları buldu.

İzlanda büyümeyi artırdı, işsizliği azalttı

Yaklaşık 329 bin nüfuslu, görece küçük bir ekonomi olmasına rağmen, finans uzmanlarına göre İzlanda hali hazırda 2008 finans krizinden en iyi şekilde çıkan ve temel yapısal reformlarını gerçekleştiren model ülke olarak nitelendiriliyor.

İzlanda son yıllarda dış borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya olan oranını azaltmada başarılı oldu. Örneğin OECD verilerine göre, İzlanda'nın 2011 yılında GSYH'nın 106,8'ine denk gelen kamu borcu, 2012'de yüzde 103,7'ye, 2013'te yüzde 97,9'a, 2014'te iseyüzde 96'ya geriledi.

İzlanda ekonomisi işsizliğin kriz sonrasında hızla azaltılmasında da başarılı oldu. Küresel finans krizininetkisiyle 2009 yılı aralık ayında yüzde 7,9'a yükselen işsizlik oranı 2010'da yüzde 7,6'ya, 2011'de yüzde 6,6'ya, 2012'de yüzde 5,6'ya ve 2013'te yüzde 5,3'e geriledi. Geçtiğimiz yıl sonunda işsizlik seviyesini yüzde 4,5'eçekmeyi başaran İzlanda'da bu yılın nisan ayında ise bu oran yüzde 4,3'e geriledi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!