1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şehit olan 2 polis olayında şok gelişme!

Şehit olan 2 polis olayında şok gelişme!

Diyarbakır’da 2 polisin şehit edilmesi olayında şok ihmaller ortaya çıktı. İstihbarat ekiplerinin PKK'lıları değil polisleri takip ettiği ortaya çıktı.

A+A-

Diyarbakır’da 2 polisin şehit edilerek öldürülmesinin arkasında ihmaller zinciri çıktı. Bugün gazetesinin haberine göre, katillerin olay yerinde önceden keşif yaptıkları tespit edildi. KCK’nın, lojman dışında kalan polislerin evleriyle ilgili keşif yaptığını belirleyen Emniyet’in birimleri bu konuda uyardığı, ancak duyuruya rağmen önlem alınmadığı belirtildi.

Saldırıyı yapanların, terör şubesine hiç götürülmediği ve olayın adi bir cinayet gibi gösterilerek iki şüphelinin karakolda sorgulandığı da ortaya çıktı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya katılan emniyet müdürleri saldırı sonrası incelemenin yanlış yönetildiğini ve Diyarbakır Emniyeti’nde bir dağınıklığın olduğunu söyledi.

İSTİHBARAT ALINAMAMIŞ

Polislerin şehit edilmesinin ardından yapılan incelemede saldırıyla ilgili hiçbir istihbari bilginin alınamadığı ortaya çıktı. Ayrıca polislere yönelik iki saldırıyla ilgili İstihbarat Şube’nin bilgi paylaşmadığı inceleme sonrasında gün yüzüne çıktı.

İncelemede ve yazılan polis raporunda önceki senelerde Diyarbakır’da KCK’nın Öz Savunma Birliği (ÖSB) Türkiye sorumlusunun Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından yakalanmasına rağmen iki polisin evinin önünde şehit edilmesini olayına engel olunamadığı tespit edildi.

PERSONELİNİ TAKİP EDİYOR

Olaydaki en önemli ihmallerden birisinin İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün terör örgütü ve suçluları takip etmek yerine lojman içinde ve dışarıda kendi personellerini takip etmesi gösterildi.

Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün araç kiralayarak kendi personellerini teknik takibe aldığı ve izlediği öğrenildi.Diyarbakır Emniyeti’nde terör ve istihbarat alanında uzman personellerin görevden alınmasının ardından yerine gelen polis memurlarının ili bilmediği, istihbarat ve terör alanında eğitim almadığı da aktarıldı.

LOG KAYITLARINI DEĞİŞTİRİRKEN YAKALANDI

Diyarbakır Emniyeti’nde terör örgütleri ile mücadele yerine personel arasında ‘cadı avı’ başlatıldığı öğrenildi. İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü’nün 2012’de kurulan 15 terör ekibini dağıttığı öğrenildi. Bazı emniyet müdür yardımcılarının terör teknik büroda LOG kayıtlarını değiştirirken yakalandığı ancak tutanak tutan polisin başka bir ile sürüldüğü iddia edildi.

AÇILAN SORUŞTURMA YOK

Şehit edilen 2 polisin ardından şehir giriş ve çıkışlarında uygulama yapılmadığı ve şüphelilerin bu ihmal neticesinde kaçmasına göz yumulduğu ileri sürüldü. KCK’nın ÖSB birimlerinin rahat şekilde suça karıştığı ve bunlara müdahale edilmediği iddia edildi. Terör ve istihbarat biriminde çalışmış personelin karakollara ve riskle bölgelere tayin edildiği öğrenildi. Saldırı sonrası ihmal gerekçesiyle hiçbir polis hakkında soruşturma açılmadığı belirlendi.

ÖNLEYİCİ DİNLEME SONA ERDİRİLDİ

Diyarbakır Emniyet’inin terörü önleme amacıyla yaptı­ğı istihbari dinlemelerin geçmişte 3 bin olmasına rağmen bugün önleyici dinlemelerin sona erdirildiği öğrenildi. Geçmişte istihbari dinleme sayesinde Diyarbakır’da 13 bombalı eylemin önlemesine rağmen iki polisin şehit edilmesinin engellenemedi­ği belirtildi. Polislere yönelik terör saldırısının Diyarbakır Emniyeti tarafından kamuoyuna asayiş olayı gibi sunulduğu da incelemelerde tespit edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
4 Yorum