1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sevag’ın tanıklarına astsubay baskısı!

Sevag’ın tanıklarına astsubay baskısı!

A+A-

Askerliğini yaparken yaşamını yitirmişti.

 

Askerliğini yaparken kurşunla yaşamını yitiren Sevag Balıkçı’nın ölümüyle ilgili davada ilginç bir gelişme yaşandı. Görgü tanığı bir asker, olay sonrasında astsubay Ersöz’ün, görgü tanıklarını toplayarak ‘giden gitti’ dediğini ve sanığı korumalarını istediğini anlattı.

Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerliğini yaparken 24 Nisan 2011’de başka bir askerin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Sevag Balıkçı’nın süren davasına bir tanığın ifadesi damgasını vurdu. Terhis olduktan sonra memleketine dönen ve Adana Askeri Mahkemesi’nde talimatla ifade veren Hakan Teknanat, “Olay sonrasında jandarma Astsubay Çavuş Sadrettin Ersöz, görgü tanıklarıyla üç kez toplanarak onları etkilemeye çalıştı. Giden gitti denilerek Kıvanç Ağaoğlu lehine tanıklık yapmaları için telkinde bulundu” dedi.

Kazan dairesine çağırdı

Hakan Teknanat verdiği ifadede, “Ben olay yerine vardığımda Kıvanç Ağaoğlu, tel örgülerin karakol tarafına bakan iç kısmında bulunmaktaydı ve müteveffa araca askerler ve korucularla birlikte taşınırken aralarında belli bir mesafe vardı. Kendisi yardımda bulunmuyordu. J. Astsb. Çvş. Sadettin Ersöz de olay yerine benimle aynı anda geldi ve mesai saati olmasına rağmen uykudan yeni kalkmış bir vaziyette altında kamuflajı ve terliği üzerindeydi. Olayın olduğu gün ben kazan dairesinde görevliydim ve olaydan bir saat sonra koğuştan kazan dairesine doğru gitmek üzereyken Ersöz de olayın tanıklarını toplayıp kazan dairesine giriyordu. Karşıdan da bana gelmemem gerektiğini işaret etti” dedi.

‘Giden gitti’ dedi

Teknanat ifadesine şöyle devam etti: “Yaklaşık 10 dakika içerde kaldılar. Toplanma bittikten sonra Naim Özçelik, Mehmet İdekçi, Ömer Korkmaz, Halil Ekşi, Osman Feti Balkaya ve ismini hatırlayamadığım 2-3 kişinin kendi aralarında bize bahsettikleri kadarıyla Kıvanç Ağaoğlu’nun olayına ilişkin görgü tanıklarını etkilemeye çalıştığı, ‘giden gitti’ denilerek bundan sonra Ağaoğlu lehine tanıklık yapmalarının daha doğru olacağını, olayın ne olsa kazadan ibaret olduğunu söyleyip görgü tanıklarını yönlendirmek istediğini duydum. Olay günü kazan dairesinde yaptığı toplantıdan 2 saat sonra da kilerde olmak üzere iki kez daha Ersöz’ün görgü tanıklarını toplamış olduğunu gördüm. Anlatıldığı kadarıyla kendisi olay günü nöbetçi astsubayı olduğu için olayın üstünü kapatmaya çalışmaktaydı.”

Sıkı fıkı değillerdi

İfadesinde Balıkçı ile Ağaoğlu’nun söylenildiği gibi ‘sıkı fıkı’ olmadıklarını da belirten Teknanat, “Sevag kendi halinde vakit geçiren biriydi. Her gün televizyon izler ve gazinoda kağıt oynayan tertiplerinin aralarına dahi katılmazdı. Fakat aralarının kötü olduğunu da duymadım” dedi.

‘Baskı var’ demiştik

Balıkçı ailesinin avukatı Cem Halavurt, “Biz baştan beri tanıklarını ifadelerinin baskı altında alındığını söylüyorduk. Bunun için de deliller vardı. Hatta daha öncesinde yalan ifade veren Halil Ekşi’yle ilgili suç duyurusunda da bulunmuştuk. Tekkanat’ın ifadesi şimdi bizim dediklerimizi doğruluyor” dedi.

Tanık Tekkanat’ın ifadesinde aynı zamanda Balıkçı ile Ağaoğlu’nun çok samimi arkadaş olduğuna dair iddiaları da yalanladığını dile getiren Halavurt, “Bunun doğru olmadığını gösteren bir ifade daha ortaya çıktı. Biz bu konuyu sorduğumuzda Teknanak bize ‘Kıvanç’ın arkadaşları ayrı, Sevag ayrı takılırdı’ şeklinde söyledi. Karşı tarafın bu iddiası da bir kez daha çürüdü” dedi.

Rapor bekleniyor

Halavurt, şu anda Balıkçı’nın ölümüne neden olan atışın yakın ya da uzak mesafeden yapılıp yapılmadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor beklediklerini belirti. www.polishaber.net

‘Bilmiyorum’ demişti

Olayla ilgili daha önce ifade veren Halil Ekşi isimli bir tanık, ilk ifadesinde silahın nasıl ateş aldığını görmediğini söylerken ikinci ifadesinde sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun ailesi tarafından yönlendirildiğini belirtmişti. İfadesinde Ağaoğlu’nun Sevag Balıkçı’yı bilerek öldürdüğünü söyleyen Ekşi, “Olay günü biz komutanlarımızın verdiği emir üzerine tel örgü çekiyorduk. Çalışırken bir ara Kıvanç Ağaoğlu silahını dolduruşa alıp diğer arkadaşımız Sevag Balıkçı’yadoğru doğrulttu. Ve silahla ateş etti. Bu şekilde Sevag yaralandı. Ben Kıvanç’ın Sevag’a neden ateş ettiğini bilmiyorum.” demişti.

Dokuz yıl hapsi isteniyor

Sevag Balıkçı’nın ölümüne ilişkin Askeri Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan 9 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!