1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. SGK şehit astsubayları vazife malülü saydı

SGK şehit astsubayları vazife malülü saydı

Şehit düşen astsubayları vazife malülü saydılar

A+A-

21 Ekim 2015 günü Hakkari’nin Yüksekova’da bulunan 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’nda operasyona çıkacak askerlerin arasında kazara el bombası patladı. Bu patlama sonucunda Piyade Astsubay Üstçavuş Rahmi Yılan, Piyade Astsubay Üstçavuş Ömer Kılıçoğlu, Komando Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Fatih Tomuşoğlu şehit düştüler. Şehit astsubaylar askeri törenle memleketlerine uğurlandılar.

Daha sonra yapılan soruşturmalar ve araştırmalar sonrasında şehit askerlerin SGK kapsamında “terör” değil “vazife malülü”sayılarak şehit aileleri bu kapsamda bu haklarından yararlandırıldılar.

SGK’nın kendilerini bu kapsama almasını kabul etmeyen Piyade Astsubay Üstçavuş Rahmi Yılan ve Piyade Astsubay Üstçavuş Ömer Kılıçoğlu’nun eşleri, kendileri ve çocukları adına dava açmaya karar verdiler.

Aileler Ankara 14’üncü İdare Mahkemesine müracaat ettiler. Mahkeme yaşanan olayın terör eylemi neden ve sonucuyla hayatlarını kaybettiğini, ve şehit askerleri terörle mücadele kapsamında vazife malulü saydı.. Mahkemenin verdiği bu kararla ailelerin dul, yetim maaşlarına zam yapıldı, ayrıca emeklilik ikramiyelerinde arttırım yapıldı.

SGK tarafından Yerel idare mahkemelerinin bu kararlarına itiraz edildi. Dava ve davaya ait dosylar tekrar Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi.11’inci İdari dava Dairesi dosyaları tekrar incelemeye aldı ve şehit astsubayların terör değil vazife malulü sayılmasına hükmedildi ve bu karar kesinleşti.

SGK daha sonra şehit astsubayların ailelerine gönderdikleri yazıda kendilerine daha önceki mahkeme kararı ile fazladan ödendiği tespit edilen 80 bin lirayı geri istedi. SGK bu parayı tahsil etmek için Ocak ayından başlamak kaydıyla şehit eşlerinin maaşlarında kesinti uygulayarak tahsile başladı.

Şehit aileleri SGK’nın yazısıyla, maaş ve ikramiye farkı olarak kendilerine yapılan ödemeler nedeniyle yaklaşık 80’er bin TL borçlu olduklarını öğrendi. Bu paranın tahsili için de ocak ayından itibaren şehit eşlerinin maaşlarından SGK tarafından kesinti yapılmaya başlandı.

SGK’nın bu yazısından sonra şehit aileleri büyük bir üzüntüye ve sıkıntıya düştüler. 11’inci İdari dava Dairesi’nin verdiği kararın düzeltilmesi için avukatları Mehmet Erkan Akkuş vasıtasıyla AYM’ye bireysel olarak başvurdular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!