1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son dakika bilgisini Erdoğan verdi

Son dakika bilgisini Erdoğan verdi

A+A-

Erdoğan "Şu anda polisimiz dağlarda onların peşinde çatışma halinde, girerken öğrendim. Ne yapacağız, çatışmayacak mıyız? Onların izlerini sürmeyecek miyiz? O polisimizin kanını yerde mi bırakacağız? O bir buçuk yaşındaki Musab'ın gözyaşlarını ne yapacağız? Sonuna kadar onların izini sürmeye mecburuz. Bu bizim sorumluluğumuzdur." dedi.
     
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki grup toplantısında terörle mücadele süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Kur'an'dan örnekler veren Erdoğan, Allah'ın meleklere Hz. Âdem'e secde etmeyi emrettiğini, Şeytan'ın ise kibriyle buna karşı geldiğini belirtti. Erdoğan, "İşte ırkçılık budur, böyle başlamıştır, böyle gidiyor. Irkçılık asabiyet, asabiyet ise şeytandandır. Irkını, kavmini, kafatasını övmek diğer yaradılanları aşağılamak şeytandandır" dedi.

Erdoğan, Şeytan'ın başlattığı ırkçılık duygusunu aşılayanlara karşı "Recmedilmiş Şeytan'dan Allah'a sığınırım" denilerek uzak durulması gerektiğini ifade etti ve "İstikbali ortak değerlerimiz üzerine inşa edeceğiz, Şeytan ve Şeytan'ın izinden gideler kaybedecek ve tek bir millet olarak kazanan biz olacağız" dedi.

Erdoğan BDP'ye yeni süreçte sağduyulu olmasını, cesur davranmasını tavsiye ettiklerini anlattı ve siyasette baskılara karşı cesur duruş sergilenerek başarıya ulaşılabileceği belirtti. BDP'ye "Siz aklınızı kiraya mı verdiniz ya? İradenizi kiraya mı verdiniz? Madem siyaset yapacaksınız bunu onurunuzla yapın. Kendi iradenizi ortaya koyun" diye seslenen Erdoğan, BDP'nin "talimatla" hareket ettiğini ileri sürdü. Siyasetin zor zamanda zor kararlar alarak çözümün bir aracı olduğunu hatırlatan Erdoğan, siyasetçilerin kendi fanatik kitlelerini tatmin etmek için sorumsuzca açıklamalarda bulunmaması gerektiğini belirtti.

-GÜVENLİK GÜÇLERİ O TERÖRİSTLERİN PEŞİNDE-

BDP'nin en başından itibaren yaşatmanın yanında durmasını beklediklerini, ama bu partinin teröristleri savunduğunu ifade eden Erdoğan şöyle devam etti:

"Bakıyorsunuz bu yeni süreçte de kendi fanatik kitlesine şirin görünmek için teröristin öldürme hakkını savunuyor. Polisimiz alçakça şehit ederken güvenlik güçlerini eleştirmek samimi duruş değil. O terörist Mardin'de bir polisimizi alçakça şehit ederken, güvenlik güçlerimizin operasyonlarını eleştirmek samimi bir duruş değildir. Şu anda işte o polisimiz şehit edenler de delikte o dağlarda polisimiz çatışma halinde. Buraya gelirken aldığım bilgi. Çatışmayacak mıyız? Onların izlerini sürmeyecek miyiz? O polisimizin kanını yerde mi bırakacağız?"

-"DAHA ÖNCE ‘SINIRDA YAŞANANLARI' YAŞATMAMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ"-

Teröre sonuna kadar cevap verileceğini, bunun bir sorumluluk olduğunu belirten Erdoğan, "Elinde silah dağlarda askerimize namertçe pusu kuranların hakkını savunmak, onlara yönelik operasyonu eleştirmek çözüm isteyen içten bir tavır değildir. Biz çözümden yanayız, ama çözümden yanayız derken de kusura bakmayın, terör estirenler, bu çözüm sürecini baltalamak isteyenler bizden anında cevabını alırlar. Samimi ve dürüstseniz bırakırsınız silahları. Bu ülkede yaşamak istemiyorsanız gitmek istediğiniz ülkeye de gidersiniz. Biz bu konudaki güvenceyi daha önce biliyorsunuz, açıkladım verdim. Daha önce sınırda yaşananları yaşatmamak için elimizden geleni AK Parti iktidarı olarak yaparız. Ama bu milletin refahını ve huzurunu gölgelemeye kimsenin hakkı yoktur."

-"ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALACAKLAR"-

Paris'te aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadının öldürüldüğü olaya da değinen Erdoğan, bazı çevrelerin olayın ardından Türkiye'yi ve hükümeti itham ettiğini, olay aydınlatıldığında bu çevrelerin "özür dilemek notasında yeni bir samimiyet testine maruz kalacağını" ifade etti.

-"AÇIK AÇIK SÖYLÜYORUM, GÖNDERİYORUZ"-

Erdoğan, terörün çözümü konusunda samimiyet aradıklarını belirttiği konuşmasında "kararlılık mesajı" vererek şu ifadeleri kullandı:

"Samimi görünenler geliyorlar, konuşuyoruz, peki diyoruz, buyurun diyoruz, kendilerini Ada'ya gönderiyoruz. Açık açık söylüyorum, gönderiyoruz. Sen Adadan dönünce, kalkar da yine zehir zemberek açıklama yaparsan bu olmaz. Seni oraya gönderen bir Başbakan'a, Kürt kardeşlerime bu Başbakan bomba yağdırıyor dersen bu olmaz. Biz Kürt kardeşlerimize gönlümüzü açtık. Onlara bomba yağdırmadık, biz teröristlere bomba yağdırıyoruz."

-"HAVALİMANI İHALESİ İÇİN PERŞEMBE GÜNÜ İLANA ÇIKILIYOR"-

İstanbul hakkındaki "çılgın" projelerden de bahseden Erdoğan, 100 milyon kapasiteli 3. havalimanının Karadeniz kıyısında yapılacağını, havalimanı ihalesinin ilanını Perşembe günü yayınlayacaklarını, havalimanının kapasitesinin alan itibariyle 150 milyona çıkabileceğini ifade etti. Güçlü bir konsorsiyum tarafından ihalenin alınarak havalimanını kademe kademe 3-4 yıl içinde bitirilmesini temenni ettiklerin kaydeden Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle de Avrupa ve Anadolu yakalarında birer milyonluk şehirler kurulacağını, ayrıca, geçmişte "Yassı ve yaslı ada" olarak anılan adaları da özgürlük ve demokrasi adasına çevireceklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!