1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tartışılan Pakette 7 Madde Daha Geçti: Polis Kolejleri Kapatılıyor

Tartışılan Pakette 7 Madde Daha Geçti: Polis Kolejleri Kapatılıyor

Polishaber.net - Meclis'te sert tartışmalara neden İç Güvenlik Paketi'nde 7 madde daha geçti. Polis koleji kapatılacak ve öğrenim gören öğrenciler, uygun yerlere nakledilecek.

A+A-

Polis Haber

TBMM Genel Kurulu'nda kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen ve kavgaların, tartışmaların yaşandığı tasarının 7 maddesi daha kabul edildi.

Tasarının kabul edilen maddelerine göre, polis koleji kapatılacak ve burada öğrenimine devam eden öğrenciler, MEB tarafından sınav puanları dikkate alınarak uygun yerlere naklen kaydedilecek. Kolejdeki eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alan personel kadro derecelerine uygun öğretmen unvanlı kadrolara atanacak.

7 MADDE DAHA KABUL EDİLDİ

Genel Kurul, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri için saat 14.00'te toplandı. Gündem dışı konuşmalar grup önerileri ve beyan düzeltme konuşmalarının ardından saat 21.00'de tasarının görüşmelerine geçildi.

Tasarının 33. maddesinin kabul edilmesinden sonra Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi. Aranın adından komisyon ve hükümetin yerine almaması üzerine Yakut, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

POLİS KOLEJLERİ KAPATILIYOR

Tasarının kabul edilen maddelerine göre, polis koleji kapatılacak ve burada öğrenimine devam eden öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav puanları dikkate alınarak, durumlarına uygun okullara naklen kaydedilecek. Polis kolejindeki eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alan personel, kadro derecelerine uygun öğretmen unvanlı kadrolara atanacak.

BOŞALAN İPTAL EDİLMİŞ SAYILACAK

Mevcut amir rütbeleri için ihdas edilen kadro sayılarının, her amir rütbesi için öngörülen azami kadro sayısından fazla olması halinde, bu fazlalık giderilinceye kadar, boşalan kadrolar herhangi bir işlem yapılmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

EMEKLİLİK KONUSU NETLEŞTİ

Polis amirlerinin rütbelerde ve meslek derecelerinde zorunlu en az bekleme sürelerini değiştiren tasarıya göre, 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla; birinci sınıf emniyet müdürü rütbesinde bulunanlardan emniyet genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, polis akademisi başkanı, özel güvenlik denetleme başkanı, birinci hukuk müşaviri, daire başkanı, il emniyet müdürü, emniyet müşaviri, polis eğitim merkezi müdürü, polis moral eğitim merkezi müdürü, akademi başkan yardımcısı, polis amirleri eğitimi merkezi müdürü, teftiş kurulu başkan yardımcısı, teftiş kurulu grup amiri, polis meslek yüksek okulu müdürü, polis meslek eğitim merkezi müdürü ve polis eğitim merkezi müdürü kadrolarında bulunanlar dışında kalanlarla ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf emniyet müdürü rütbesinde bulunanlardan emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartlara haiz olanlar, kanun yürürlüğe girdikten sonraki 6 ay içinde Yüksek Değerlendirme Kurulu'nun teklifi ve İçişleri Bakanı'nın onayıyla resen emekliye sevk edilebilecek.

CEZA ALAN MÜDÜRLER

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki son 5 yıl içinde yetkili disiplin kurullarınca meslekten veya devlet memurluğundan çıkarma cezasıyla tecziye edilmesi gerektiği halde ceza verme yetkisi zaman aşımına uğradığı için cezalandırılamayan emniyet teşkilatı personelinden müdür ve üstü kadrolarda olanlar kamudaki araştırmacı unvanlı kadrolara, diğerleri Devlet Personel Başkanlığı'nca tespit edilen kadrolara atanacak.

RESMİ GAZETE HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
3 Yorum