1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Tekzip Metni

Tekzip Metni

A+A-

Sayın 


İÇERİK SAĞLAYICI GENEL YAYIN YÖNETMENİ

POLİS HABER


22 Ocak 2013 tarihli "HÂKİM VE SAVCIDAN EROİN SEVKİYATI!!!" VAN BAŞKALEDE GÖREV YAPAN BİR HÂKİM İLE SAVCININ UYUŞTURUCU NAKİL ARACIYLA EROİN SEVKİYATI YAPTIKLARI İDDİA EDİLDİ. OLAY TRAFİK KAZASIYLA ORTAYA ÇIKTI. SUSURLUK GİBİ OLAY HAKİM VE SAVCIDAN ŞOK EDEN EROİN SEVKİYATI” manşet devamındaki haberde isim ve sıfatlarımız açık bir şekilde kullanılarak kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren haberler yayımlanmıştır.

Bu çerçevede; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Başkale Cumhuriyet Başsavcılığının adli emanetinde bulunan ve 2313 sayılı yasa ve buna dayanak olarak çıkartılan yönetmelik hükümlerine göre menşei tespiti için olay günü Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına gönderilen numuneler 2007-2012 yılları arasında yakalanan uyuşturucu maddelerin suşturulduğu 90 adet suşturma dosyasına ait olup toplamda 5680 paket numuneden ibarettir. Her bir paket içinde mevzuat gereği net 10 gr. uyuşturucu madde bulunmaktadır. Bu da yine mevzuat gereği NET AĞIRLIKTIR. Daralı ağırlığı hesaba katılmaz. Yine her bir delil poşetinin üzerinde mühür ve zımba bulunmaktadır. Bu poşet zımba ve mühürlerin ağırlıklarının da 10 gr.dan fazla geleceği aşikardır.Ancak yukarıda belirtildiği üzere numune içeren paketlerin sayılarının fazlalığı delil poşetlerinin mühür ve zımbaların ağırlığı dikkate alındığında 56 KG NET AĞIRLIĞI OLAN UYUŞTURUCU NUMUNELERİNİN TARTILDIĞINDA 76 KG.ÇIKMASININ 20 KG DARA AĞIRLIK FARKINDAN KAYNAKLIĞI kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Numuneler usulünce hazırlanmış yine 2313 sayılı yasa ve buna dayanak olarak çıkartılan yönetmeliğin 16. maddesine uygun olarak emanet memuru Mesut Dğan kurye olarak tayin edilmiş kolilerin gönderilmesi sırasında kuryenin kunması için Cumhuriyet Başavcılığının talebi üzerine Başkale İlçe Jandarma Komutanlığınca olay yeri inceleme uzmanı uzman çavuş Nazım Aksoy güvenlik olarak Fesih Mühircinin şoför olduğu araçta görevlendirmiştir. Hakim ve Savcının araçta görevlendirildiğine dair herhangi bir yazı yoktur. Basına yansıyan ve İl Jandarma Komutanlığının güzergahtaki komutanlıklara gönderdiği mesaj fmunda her ne kadar Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Çetinkayaya sevk devriye çavuşu görevi yazıldığı ifade edilmiş ise de; bu durum ismi geçenlerin devriye görevlisi olduğunu göstermemektedir. Güzergahtaki ilgili birimlere bilgi verme mahiyetindedir. İl Jandarma Komutanlığının Hakim ve Cumhuriyet Savcısını araçta görevlendiremeyeceği de aşikardır. Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Çetinkaya araçta yolcu olarak bulunmaktadır.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun 21012013 tarihli basın açıklaması da olayı ayrıntıları ile açıklayan ve okuyanları tatmin edici niteliktedir.

Sonuç olarak şahsımızı kamuoyuna tamamen yanlış yansıtan sözkonusu içeriğin ve bu habere yapılan yorumların tüm fotograf ve görüntülerin yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde yayından çıkarılmasını ve işbu açıklamanın bir hafta süreyle internet tamında 5651 sayılı yasanın 9. maddesine istinaden yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederiz. 22012013

 

ERDAL BİRŞEN - VOLKAN ÇETİNKAYA


Alıntı yapılan haberin adresi ve içeriği: Hâkim ve Savcıdan Eroin Sevkiyatı!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!