1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Terör örgütü çözüm sürecinde suikast okulu kurdu

Terör örgütü çözüm sürecinde suikast okulu kurdu

PKK, çözüm sürecini böyle istismar etti: Örgüt bu süreçte suikast okulu kurup 1000 teröriste branş eğitimi verdi.

A+A-

Hükümetin terörün sonlandırılması amacıyla 2 yıl önce başlattığı çözüm sürecini istismar eden terör örgütü PKK'nın sinsice yürüttüğü yapılanmanın ayrıntılarına ulaşıldı. PKK'nın Kuzey Irak'taki kampları ile Gare Dağı'nda sözde suikast okulu kurup, teröristlere branş eğitimi verdiği belirlendi. Diyarbakır'da yakalanan bir teröristle ilgili hazırlanan fezleke ile Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı'nın değerlendirme raporunda, PKK'nın çözüm sürecini istismar etmeye yönelik ne tür faaliyetler içinde olduğu belirlendi.
PKK'nın Kuzey Irak'taki Zap, Çemço, Haftanin gibi ana kamplarda teröristlere, askeri ve siyasi eğitim verdiği, bunun yanı sıra da 1000 kişiden oluşan özel seçilmiş teröristleri özel branş eğitimine aldığı ortaya çıktı. PKK'nın adı geçen bu kamplarda Murat Karayılan'ın başında olduğu Halk Savunma Merkezi Karargâh Komutanlığı bünyesinde 1000 kişilik seçilmiş teröristleri farklı eğitimlerden geçirdiği ve çözüm sürecini sabote etmeye yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları vurgulandı. Murat Karayılan'ın talimatı ile branş eğitimi verilen teröristlerin eğitiminden de 'Ali Kıçi' kod adlı Ebuzeyit Zakçak, Delal Amed ve Aze Malazgirt'in sorumlu oldukları bildirildi.

BAŞINDA BAHOZ ERDAL...
Raporda, çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte terör örgütünün 10-18 Ekim 2013 tarihleri arasında Kandil'de gerçekleştirdiği toplantıda askeri kanat faaliyetlerine ilişkin revizyona gittiği belirtildi. Bu revizyon kapsamında sözde HPG ana karargah komutanlığı ile sözde KCK halk savunma komitelerinin feshedilip her ikisinin yerine Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı adı altında yeni bir yapılanmaya gidildiği ifade edildi. Raporda, alan merkezi sorumluluğuna Murat Karayılan'ın, halk savunma merkez karargah komutanlığının başına ise Suriyeli 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in getirildiği kaydedildi. Raporda, örgütün bu şekilde gücünü artırarak kırsal alan unsurlarını daha merkezi bir yapılanma altında toplamayı hedeflediği vurgulandı.
KRİTİK TESİSLER HEDEFTE...
Çözüm sürecini hedef alan bu yapılanmaya bağlı teröristlerin hedef olarak güvenlik güçleri, üst düzey bürokratlar, kritik kara ve demiryolları, elektrik üretim trafo ve üniteleri, kamuya ait binalar, turistik, ekonomik ve stratejik öneme haiz tesislere yönelik kaçışı kolay eylemleri seçtikleri ifade edildi. Bununla ilgili alınan güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.
BÜYÜKŞEHİR İÇİN ÖZEL EKİP
PKK'nın şehirlerde silahlandırdığı gruplara, polislere saldırı talimatı verdi. Şehirdeki saldırıları gerçekleştirecek teröristlerin, uzun süre kırsal alanda kalanlar yerine, büyükşehir yaşamına alışık kişilerden seçildiği kaydedildi. İntihar saldırısı gibi eylemler içinse yürüme zorluğu, gece körlüğü yaşayanların seçildiği ifade edildi.

Ajanslar


Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!