1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Torba yasayla neler değişecek?

Torba yasayla neler değişecek?

Çok sayıda müjdeyi içeren torba tasarı bu hafta yasalaşacak. 33. milyon gencin prim borcu silinecek. 15 bin polis alınacak. Torba yasayla bizleri neler bekliyor?

A+A-

Milyonları ilgilendiren torba yasa bu hafta yasallaşıyor. Torba yasada 15 bin polis alımından 65 yaş aylığının yeniden düzenlenmesine kadar birçok içerik yer alıyor. Peki torba tasada bizi nasıl değişimler bekleniyor?

Çok sayıda müjde içeren torba yasa tasarısının bu hafta Meclis'ten geçmesi bekleniyor. 5 maddesi kabul edilen tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine salı, çarşamba ve perşembe günleri devam edilecek. Yasanın çıkmasıyla, gençler birikmiş Genel Sağlık Sigortası borçlarından kurtulacak.

Torba Tasarı için kritik tarih

GENÇLERİN BORCU SİLİNECEK

Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecek. Düzenlemeden 3.3 milyon genç yararlanacak, 3.7 milyar liralık borcun üstü çizilecek.

15 BİN POLİS ALINACAK

15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edilecek. İşçilerin yıllık izin sistemi değişecek. Halen işçi, yıllık iznini bir defasında 10 günden az olmak üzere 3 parçaya bölerek kullanıyor. Yeni sistemle bir defasında en az 10 gün izin kullanılacak, kalan izinler sınırlama olmadan istenildiği kadar parçaya bölünerek kullanabilecek. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüme girme koşuluyla elektrik, su ve gaz bağlanacak. Turizm işletmelerinin kira ve tahsis gibi borçları 1 yıl ertelenecek.

Torba yasa ile birlikte 65 yaş aylığında yeni düzenleme

65 YAŞ AYLIĞI TAMAM

Torba yasa tasarısındaki 65 yaş aylığı müjdesi, geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Buna göre; hane içinde kişi başına düşen ortalama gelir tutarı yerine aylık başvurusunda bulunan kişinin kendisi ile eşinin gelir tutarının hesaplanması suretiyle bu aylığı alıp alamayacağına karar verilecek.

Ajanslar

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!