1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Trafik sigortası hesaplama nasıl yapılır?

Trafik sigortası hesaplama nasıl yapılır?

Trafik sigortası tüm araç sahiplerinin trafiğe çıkacakları için yaptırmaları gerekli olan ve zorunlu olan bir sigorta türüdür

A+A-

 

Trafik sigortası tüm araç sahiplerinin trafiğe çıkacakları için yaptırmaları gerekli olan ve zorunlu olan bir sigorta türüdür. Her araç sahibi ister aracını yeni alsın ister ikinci el olarak alsın mutlaka trafik sigortasını yaptırmalı ve zamanında senesi dolmadan yenilemesi gerekir. Trafik sigortası bir kaza halinde karşı tarafa verilen zararı karşılamak ve kazaya neden olan araç sahibi için maddi destek olanı sağlamaktır. Trafik sigortasının fiyatları hazine müsteşarlığı tarafından her sene değişerek yıllık olarak belirlenir ve sigorta şirketleri firmalarına bildirilir. Bu fiyatların kapsadığı teminatların içerdiği şekilde biraz aşağı ya da biraz yukarı şekilde her araç için aynı olacak şekilde belirlenir.

Trafik sigortası hesaplama işlemi için belirlenen fiyatlar araçlar arasında aracın yaşına modelini üretim yılına ve benzeri özelliklerine göre değişim göstermektedir. Ayrıca aracın önceden yapmış olduğu kazalar hasar geçmişi göre,  belli bir kademe oluşturularak bu kademeler dahilinde araçlar belirli sınıflara ayrılarak yapılır.  Sigortası prim poliçe bedeli ve ödenecek tazminat limitleri aynı olarak hesaplanır.

Trafik sigortası hesaplama nasıl yapılır sorusu için trafik sigortası fiyatlarına etki eden bazı değişiklikler şöyledir:

* araca ait gerekli bilgiler aracın markası modeli üretildiği üretim yılı aracın ne amaç ile kullanıldı gibi bilgiler.

* aracın daha öncesinde yapmış olduğu kazaların hasar geçmişi yıl içinde kaza yapma sayısının belirlenmesi fiyat kademesine göre değişim gösterir.

* aracın bağlı olduğu il ve ilçe,

*poliçenin zamanında ve düzenli bir şekilde yenilenip yenilenmediği bunlara bakılarak trafik sigortası hesaplama işlemi sigorta şirketlerine göre alınan ek paketler dahilinde değişmektedir. Ek paketler sigortayı yaptıracak olan kişinin istekleri doğrultusunda değişir. Örneğin; yurt dışında daha özgürce korkmadan seyahat etmek ve olası bir kaza halinde kişinin kendini malını ve canını güvence altına alarak karşı tarafı da bu durumdan yararlanabilmesi için bu durumun yurt dışında da sürdürebilir olması amacı ile kendine özel trafik sigortası dahiline ek olarak paketler yapabilir.