1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSK'dan siyah ve beyaz kuvvetler açıklaması

TSK'dan siyah ve beyaz kuvvetler açıklaması

Seferberlikte kullanılacak siyah kuvvetler ve beyaz kuvvetlere dair bilgi notu, Zirve Yayınevi davası için gönderildi.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, Malatya'da 3 Hıristiyan'ın katledilerek öldürülmesiyle ilgili Zirve Yayınevi davasının görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne seferberlik halinde kullanılacak sivil unsurları içeren"siyah kuvvetler ve beyaz kuvvetler"e ilişkin bilgi notu gönderdi.

GENELKURMAY'IN BİLGİ NOTU

Vatan gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine göre; davanın iddianamesinde"derin devletin kolları" olarak geçen yapının, barış zamanında herhangi bir görevi olmadığını savunan Genelkurmay'ın notunda yer alan bilgilerle, "siyah kuvvetler ile beyaz kuvvetlerin" varlığı doğrulanmış oldu.

Katliama ilişkin hazırlanan ek iddianamede, derin devlet faaliyetlerine ilişkin yenibilgiler ortaya çıkmıştı. Varlığı ilk defa resmi olarak bir yargısal metne yansıyan ve TSK bünyesinde kurulduğu savunulan TUSHAD'ın (Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi) Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi cinayetlerini işlediği iddia edilen iddianamede, JİTEM'in de TUSHAD'dan aldığı emirleri yerine getirdiği iddia edildi. İddianamede, 1990'lı yıllardaki siyasi cinayetleri de TUSHAD'ın halkiçindeki silahlı kolu olan Siyah Kuvvetler'in işlediği savunulmuştu. İddianameye göre TUSHAD, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın koordinatörlüğünde görev yapıyordu.

SEFERBERLİK DIŞINDA GÖREVLERİ YOK

Davanın itirafçı sanığı İlker Çınar'ın verdiği bilgiler ve TUSHAD belgelerindekibilgilerle hazırlanan iddianameden sonra mahkeme Genelkurmay'dan bilgiistemişti. Genelkurmay Başkanlığı'nın dün duruşması görülen davaya gönderdiği bilgi notunda "siyah ve beyaz kuvvetlerin" varlığı doğrulandı, ancak seferberlik dışında görev verilmediği savunuldu.

Genelkurmay'ın bilgi notu özetle şöyle:

KUVVETLERİN TARİHÇESİ

"Özel Kuvvetler Komutanlığı; 22 Eylül 1952'de "Hususi ve Yardımcı MuharipBirlikleri" adıyla kuruldu. 1953'de Seferberlik Tetkik Kurulu, 1970'de Özel Harp Daire Başkanlığı, 1992'de ise Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) adını aldı. ÖKK'ya bağlı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı 16 Bölge Başkanlığından oluşuyor. Başkanlıklar, barış zamanında ülkenin işgale uğraması muhtemel bölgelerinde görev alacak yedek personelin tespiti, alımı ve eğitimini yapıyor. Kurul faaliyetlerini MSB ile koordineli yürütüyor.

NASIL SEÇİLİYORLAR

Bölge Başkanlıkları seferde görev alacak yedek personeli; askerliğini bitirmiş, çevresinde dürüst ve saygın olarak tanınan, güvenilir, herhangi bir suçabulaşmamış, yaşantısını belirli bir düzene koymuş, halkın sevgisini kazanmış, işgal durumunda bölgesini terk etmeyecek ve ülke savunmasında faydalı olabileceği değerlendirilen sivil kişiler içerisinden, seçiyor. Yedek personel arşiv araştırmaları MİT ve Emniyet tarafından yapılıyor. Personele MSB tarafından sefer görev emri veriliyor.

KIRSALDA SİYAH, KENTLERDE BEYAZ KUVVETLER

Sefer görev emri verilen yedek personel yaş ve yeteneklerine göre arazide görev yapacak siyah personel ve meskun mahalde görev yapacak beyaz personel olarak tasnif ediliyor. Yedek personel vasfını kaybedenler ise turuncu personel olarak niteleniyor. Barışta ve seferde; siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet / birlik teşkilatlanması söz konusu değil. Renk kodları personelin yaş ve niteliklerine bakılarak yapılıyor. Ancak bu tasnif personele bildirilmiyor.

SİYAH PERSONELE "PUSU VE BASKIN" EĞİTİMİ

Siyah personel; seferde arazide görev almak üzere askerliğini komando olarakyapmış, yedek personel niteliklerine uygun olanların içerisinden seçilerek pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme konularında temel eğitime tabi tutuluyor. Personelin seferdeki görevi düzenli birliklerin olmadığı yerlerde düşmana pusu, baskın vb. harekat icra etmek. Bu personel zaman zaman Bakanlar Kurulu Kararı ile seferberlik tatbikatına çağrılıyor.

BEYAZ PERSONELİN GÖREVLERİ

Beyaz personel; seferde meskun mahallerde görev almak üzere seçiliyor ve keşif,gözetleme, ikmal, bilgi toplama, haberleşme gibi konularda eğitimden geçiriliyor.Suça karışan veya yurt dışına yerleşerek yedek statüsünden çıkarılanlara ise turuncu kod veriliyor. Bu personele seferde herhangi bir görev verilmiyor.

"BARIŞ ZAMANINDA GÖREVLERİ YOK"

Yedek personelin görevi seferde emirle başlayacak. Seferde, Kara, Deniz, Havakuvvetlerinin hareketini kolaylaştırmak ve desteklemek maksadıyla, ÖzelKuvvetler Komutanlığının emir komutasında faaliyetlerini yürütecek. Barışta herhangi bir fiili teşkilat içerisinde dahil edilmediği gibi, hiçbir görev, ücret, kimlik kartı, silah, teçhizat, telsiz vb. malzemeler verilmiyor. Barış zamanında teşkilat ve personel güvenliği nedeniyle yedek personelin birbirini tanıması söz konusu değil. Yedek personel içerisinde halen muvazzaf ya da eski asker yer almıyor.

GENELKURMAY: DEŞİFRE EDİLMESİNLER

Genelkurmay, dava dosyasına giren belgelerde isimlerine yer verilen siyah ve beyaz kuvvet listelerinin deşifre edilmesinin söz konusu personelin emniyeti ve ülkenin güvenliği açısından hassasiyetler yaratabileceğini savundu.

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde 18 Nisan 2007'de 1'i Alman 3 kişinin boğazlarınınkesilerek öldürülmesiyle ilgili görülen davada tutuklu sanıklar 62'nci kez hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmada tutuklu sanıklardan Varol Bülent Aral, Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa'yı, bir önceki duruşmada olduğu gibi yine ölümle tehdit etti. Aral, kendisini salondan çıkaran Mahkeme Başkanı Kısa'ya, "İkinci kez kafana sıkacağım senin. Şerefsiz. Satılmış hakim" diye bağırdı.

MALATYA'DA İNCİL SATIŞLARI

Kerkük Kardeşlik Derneği Başkanı Veysel Şahin de duruşmada müşteki olarakifade verdi. 2007 yılında işlenen Zirve Yayınevi cinayetleriyle bir alakasının bulunmadığını ileri süren Şahin, haber elamanlığı sürecinde Malatya İl Jandarma Komutanlığı'nda İncil satışları ile ilgili çalışmalar yapıldığını bildiğini söyledi. Kendisinin de irticai bir örgüt üyesi olarak gösterilip usulsüz olarak dinlendiğini iddia eden Şahin, davaya da müdahil olmak istediğini söyledi.

"ZİRVE OLAYINI ÜLÜKÜLERE YIKAMAYINCA JANDARMAYA YIKTILAR"

Sanık Mehmet Ülger, Veysel Şahin'in kendilerine getirdiği bir ihbar üzerineoperasyon yaptıkları Battalgazi İlçesi'ndeki aslen Ermeni olan bir demirci ustasını üzdüklerini söyleyerek, "Bundan dolayı utanıyorum" dedi. Ülger, "Zirve olayını ülkücü kesime yıkmak istediler, beceremediler. Beceremeyince de Jandarma'nın üzerine yıktılar" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!