1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tüm cep telefonları dinleniyor

Tüm cep telefonları dinleniyor

ABD'nin 5 milyar kadar kaydı veri bankasında topladığı iddia edildi.

A+A-

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) yurt dışına çıkan Amerikan vatandaşlarınınkiler de dahil tüm dünyada cep telefonlarının bulundukları yerlere ilişkin günde aldığı 5 milyar kadar kaydı kendi veri bankasında topladığı ortaya çıktı.

HAYAL BİLE EDİLEMEYECEK YÖNTEMLER KULLANILIYOR

Washington Post gazetesinin, NSA'ya ait yüksek dereceli gizliliği olan belgelerle, gazeteye konuşan NSA yetkililerine dayanarak verdiği haberde, NSA'nın halen sürdürdüğü uygulamayla, daha önce hayal bile edilemeyecek yöntemler kullanarak tüm dünyadaki hemen her cep telefonunun hareketini izleyerek, bulundukları yerlerle kullanıcıları arasındaki ilişkiyi saptadığını duyurdu.

BİLGİ BANKASINDA DEPOLANIYOR

Haberde, eski NSA sistem analisti Edward Snowden'in haziran ayında basına sızdırdığı NSA'ya ait üst düzey gizliliği bulunan belgeler ve çalıştıkları kurumdan izin alarak gazeteye konuştuğu belirtilen NSA yetkililerinin açıklamalarından elde edilen bilgilerin, en az yüzlerce milyon cep telefonunun dolaşımda bulundukları yerlere ait kayıtların, NSA'ya ait son derece hızlı bilgi kaydetme kapasitesine sahip FASCIA adlı veri bankasında depolandığını gösterdiği belirtildi.

GÜÇLÜ BİLGİSAYAR PROGRAMLARI KULLANILIYOR

Gazetede yer alan bilgiye göre, NSA, izlendiklerinden habersiz milyarlarca kişiyle, cep telefonlarının bulunduğu yerler arasındaki ilişkileri modellemek amacıyla, CO-Traveler adlı güçlü bir analitik bilgisayar programından yararlanıyor. Haberde, istihbaratçıların bu şekilde daha önce varlığı bilinmeyen suçla bağlantılı bir terör şüphelisinin, cep telefonunun bulunduğu yerle ilişkilendirilerek ortaya çıkarılması imkanına kavuştuğu bildirildi.

ABD VATANDAŞLARI DA TAKİP EDİLİYOR

Haberde, gazeteye konuşan üst düzey bir NSA veri toplama yöneticisinin, kurumun Amerikan vatandaşlarına ait cep telefonlarının bulundukları yerlere ilişkin kapsamlı bir bilgiye, amaçları bu olmadığı halde, “tesadüfen” ulaştıkları yönündeki açıklamasına da yer verildi. Kurumun, küresel taşınır cihaz ağlarını birbirine bağlayan kablolu sisteme sızarak cep telefonlarının bulundukları yerlere ilişkin “çok büyük ölçüde veriye” ulaştığını anlatan yetkili, buna ek olarak her yıl yabancı ülkelere seyahat eden milyonlarca ABD vatandaşına ait cep telefonlarının dolaştıkları yerlere ilişkin bilgilerin de toplandığına işaret etti.

DNI Baş Hukuk Müşaviri Robert Litt konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda, NSA'nın Amerikan vatandaşlarına ait cep telefonlarının ABD içinde bulundukları yerlere ilişkin veri toplaması yapmadığını bildirmişti. Ancak NSA Direktörü Keith Alexander Kongre'ye verdiği bilgide, kurumun, 2010-2011 yıllarında ABD içindeki cep telefonların bulunduğu yerlere ilişkin kayıtların bir araya getirilmesinin teknik açıdan mümkün olup olmadığını belirlemek amacıyla bazı denemeler yaptığını belirtmişti. Alexander, burada elde edilen bilgilerin istihbarat amaçlı kullanılmadığını ayrıca, yapılan denemenin Kongre istihbarat komisyonlarına NSA tarafından rapor edildiğini vurgulamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!