1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk polisi gelişmiş ülkelere göre nerede duruyor?

Türk polisi gelişmiş ülkelere göre nerede duruyor?

Türkiye'deki olaylarda polisin orantısız güç kullanması her zaman tartışma konusu oldu. Polisin uyguladığı şiddet zamanla "orantısız güce" evrilirken, göstericilerinki de "orantısız şiddet"e döndü. Peki Türkiye bu konuda gelişmiş ülkelere kıyasla nerede d

A+A-

Türkiye'de toplumsal olaylar ne zaman vuku bulsa öncelikli gündem polisin uyguladığı orantısız güç oluyor. Polis ve göstericilerin karşı karşıya gelmesi ile yükselen tansiyon her iki tarafta da şiddeti körükleyebiliyor. Sonuç olarak konu dönüp dolaşıp demokrasiye ve demokratik ülkelere geliyor. Kıstas demokrasi olunca tartışmaların ardı arkası kesilmiyor.

Türkiye'de dünden bugüne, polisin "şiddet kullanması" "orantısız güce" evrilirken, göstericilerin de kullandığı taş, sopa, silah gibi araçlar yerini "orantısız şiddete" havai fişeklere, molotoflara, polis aracı, ambulans devirmelere, toplu taşıma araçlarının camlarını kırıp sprey ile boyama vb. faliyetlere bıraktı.

Çıkan çatışmaların sonucu olarak, polis tarafında sorumlular hakkında soruşturmalar açılır ya da mülki amirlerin görev yerleri değiştirilirken, göstericiler tarafında da gözaltılar ve yargılanmalar olur.

Hiçbir gerekçe polisin yasal eylemlerde orantısız güç kullanmasını meşrulaştırmazken, hiçbir protesto gerekçesi de protestocuların polise ve kamu malına şiddet kullanımını meşrulaştırmaz.  

Gezi Parkı'nda polis ve göstericiler arasındaki çatışmalar gelinen noktayı yeniden gözler önüne serdi. Yine demokrasi konusundaki eksikler gündeme getirildi. Demokrasinin beşiği olan Batılı ülkelere referanslar verilerek göndermeler yapıldı.

Polisin orantısız güç kullanımını ne yönetenlerin ne de yönetilenler tasvip etmiyor. Hiçbir kötü örnek de bir başka kötü örneği hafifletmiyor. Tıpkı sui-misalin emsal olmaması gibi...

Peki protestocuların öve öve yere göğe sığdıramadığı demokrasilerde toplumsal olaylarda neler oluyor, polisin güç kullanımı nasıl gerçekleşiyor? İşte cevabı...

Tarih 26 Eylül 2012. İspanya'nın Başkenti Madrid'de binlerce protestocu, İspanya Meclisi önünde kemer sıkma politikalarını ve seçilmiş liderlere güven kaybını protesto ediyordu. Başbakan Mariano Rajoy'un daha fazla kemer sıkma kararı öncesi "Kongreyi işgal et" eylemi başlamıştı. Polis göstericilere müdahele etti. Polisin müdahalesi son derece sertti. Coplar ve plastik mermilerle göstericiler dağıtılmak istendi. En az 60 kişi yaralandı 35 kişi tutuklandı.

Tarih 20 Ekim 2011... Tarihi darboğazdaki Yunanistan ikinci kemer sıkma politikasının hazırlığını yapıyordu. Konu meclise geldi. 154 vekil evet, 141 vekil hayır oyu verdi. Pakette ücret kesintilerinin yanı sıra emekli aylıklarının da sınırlanması söz konusuydu. Ülkede genel grev kararı alındı. 100 bin insan başkent Atina'daki protestolara katıldı.

Çevik kuvvet polisi kanserojen göz yaşartıcı gaz kutuları ve sersemletici bomba ile protestoculara müdahale edince protestocular da taşlarla yanıt verdi ve gösteriler hızla şiddete dönüştü.

Tarih 16 Eylül 2011... İtalya'nın başkenti Roma'da kapatalizmi, kemer sıkma politikalarını protesto eden ve Wall Street eylemlerine destek veren İtalyan protestocuların da öfkesi polisin müdahalesi ile zirveye çıktı. Onlarca kişi yaralandı. Protestocular arabaları ateşe verdi, polise şişe fırlattı, alışveriş merkezlerinin ve bankaların camlarını kırdı. İsyan olayları karşısında polisin müdahalesi yine çok sert oldu. İtalyan polisi Roma'da göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla göstericileri dağıtmaya çalıştı. Onlarca yaralının yanı sıra yüzlerce gözaltı da gerçekleşti.

Gezi parkı eylemleri süresinde 4-5 kez açıklama ihtiyacı hisseden ve itidalli olma çağrısı yapan ABD ise wall street eylemlerini çoktan unutmuşa benziyor.

Zuccotti Parkında, ahlaksız kapitalizm anlayışını ve aşırı kar hırsını protesto etmek isteyen göstericiler Wall Street'i işgal et eylemi başlatınca, demokrasi havarisi kesilen ABD'nin polislerinin gösterdiği şiddet dünyayı bile hayret içerisinde bıraktı. Yüzlerce gözaltı ve yaralanma oldu. Sadece 17 Eylül 2012 yılında 185 kişi gözaltına alındı

İster gelişmiş ister az gelişmiş ülkelerde olsun toplumsal gösteriler kontrolden çıkmaya fazla müsait olduğu için beklenmedik sonuçlar verebiliyor.

Türkiye bu konuda bir hayli yol kat etti. Gerek polislerin eğitimi gerekse toplumsal olaylarda kullanılan müdahale araçları gelişti. Toplumsal olaylarda ve müdahale sürecinde zaman zaman sertlikler yaşansa da ne ABD, ne İngilitere ne İspanya ne de Almanya bu konuda Türkiye'ye örnek gösterebilecek durumda değil.

Haber7.com Hakan GÖKSEL'in haberi

Hakan.Goksel@haber7.com
twitter.com/hakan.goksel
 

Kaynak: Haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!