1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'nin en zengini açıklandı

Türkiye'nin en zengini açıklandı

Forbes, Türkiye'nin en zenginlerini açıkladı.

A+A-

Forbes hazırladığı listede, geçen yıl 4.4 milyar dolar servetiyle zirvede yer alan Murat Ülker, bu yıl da 2.9 milyar dolarla birinci sıraya yazıldı.

Özyeğin ikinci oldu

İkinci sırada 2.6 milyar dolarlık servetiyle Hüsnü Özyeğin bulunuyor. Ferit Şahenk ise 2.4 milyar dolarlık serveti ile üçüncü sırada yer aldı.

Ortalama servet geçen yıla göre azalarak 863 milyon dolardan 821 milyon dolara indi. Toplam 114 kişinin bulunduğu listede 21 kadın zengin yer alıyor. Forbes Türkiye listesinde yer alan 31 kişi yarın açıklanacak "dünyanın en zenginleri" listesinde de bulunuyor. 

İlk 100'e 18 yeni isim girerken geçen yıl 8 olan milyarder kadın sayısı bu yıl 5'e geriledi.

İlk kez milyarder olanlar

Geçen yıl 1 milyar 150 milyon dolarlık servetiylr 26'ncı sırada bulunan Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, bu yıl 66'ıncı sıraya geriledi. 

İlk 100'deki 114 kişinin servetlerinin toplamı 94.7 milyar dolara indi. Bu rakam geçen yıl 100.4 milyar dolar seviyesindeydi. 

Listede "milyarderler" ligine bu yıl yeni isimler katıldı. Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın, LC Waikiki'nin sahibi Mustafa Küçük ve Taha Holding'in patronu Şefik Yılmaz Dizdar bu yıl "milyarderler kulübüne" katılan isimler oldu. 

Listedeki isimlerin 58'i turizm, 43'ü finans, 39'u perakende sektöründe faaliyet gösteriyor. 

En zengin aile

En zengin aile 8.74 milyar dolarlık serveti ile Koç Ailesi. İkinci sırada 6.2 milyar dolarla Sabancı Ailesi yer alıyor. Üçüncü sırada Şahenk Ailesi var.

“En Zengin 100 Türk” ün açıklandığı listede çarpıcı değişiklikler dikkat çekti. Önceki yıllarda listenin zirvesinde kendisine yer bulan iş adamı Mehmet Emin Karamehmet, bu yıl dolar milyarderleri listesine giremedi. Listeye giremeyen bir diğer isim de Aydın Doğan oldu. Cihan'a özel açıklamalar yapan Forbes Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven, listenin tamamında ciddi düşüşler olduğuna dikkat çekti.

TOPLAM SERVET 6 MİLYAR DOLAR AZALDI
Forbes Dergisi Editörü Nilgün Çavdar ise, toplam servet rakamında geçen seneye göre 6 milyar dolara yakın bir azalma olduğunu söyledi. Geçen yıl 33 Türk dolar milyarderi olduğunu kaydeden Çavdar, bu yıl sayının 31'e gerilediğini belirtti. Geçen seneye göre dolar milyarderliği ünvanını kaybeden 7 isim bulunduğunu vurgulayan Çavdar, “Buna karşın 5 yeni isim listeye girdi. 

Mustafa Küçük, Şefik Dizdar, Hamdi Akın yeni isimlerden bir kaçı. Ayrıca Limak'ın ortakları Sezai Bacaksız ve Nihat Özdemir de dolar milayrderi olarak listeye dönüş yaptı. Listede dolar milyarderleri arasında 5 tane kadın bulunuyor. Ayrıca bir tane de dolar milyarderliğine aday olan, kendi servetini yaratan kadın var.” şeklinde konuştu.

İşte Türkiye'nin en zengin 10 ismi...

Murat Ülker (2,9 milyar dolar)

Hüsnü Özyeğin (2,6 milyar dolar)

Ferit Şahenk (2,5 milyar dolar)

Semahat Sevim Arsel (2,4 milyar dolar)

Mustafa Rahmi Koç (2,2 milyar dolar)

Şarık Tara (2,2 milyar dolar)

Erman Ilıcak (2,1 milyar dolar)

Mustafa Küçük (2 milyar dolar)

Suna Kıraç (2 milyar dolar)

Hamdi Ulukaya (1,9 milyar dolar)

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!