1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Türklerin En Olumsuz Baktığı Ülke: İran ve İsrail

Türklerin En Olumsuz Baktığı Ülke: İran ve İsrail

25 ülkede düzenlenen ankette ülkelere olumlu ve olumsuz bakış değerlendirilirken, Türkler için de ilgili ülkeler tespit edildi.

A+A-

BBC’nin yaptığı bir ankette Türklerin olumlu veya olumsuz baktıkları ülkeler belirlendi. Türkiye’nin en olumlu baktığı ülke Almanya, en olumsuzu ise İran ve İsrail.

İngiltere merkezli yayın devi BBC’nin dünya servisi, 25 ülkede düzenlediği bir ankette hangi ülkelere olumlu hangilerine olumsuz bakıldığını ortaya koydu.

EN OLUMSUZ BAKILAN ÜLKE İRAN

Anketin yapıldığı ülkelerde en olumlu algıya sahip olan ülke yüzde 59 ile Almanya oldu. Almanya’yı Kanada, İngiltere, Japonya ve Fransa izlerken, en olumsuz algıya sahip ülke ise İran. Vatandaşların olumsuz baktıkları ülkelerde İran’ın ardından Pakistan, Kuzey Kore, İsrail ve Rusya geliyor.

Milliyet'in haberine göre, Türkiye’de düzenlenen ankete katılan kişilerin en olumlu baktığı ülkeler Almanya ve Japonya olurken en olumsuz bakılan ülke olarak İsrail ve İran öne çıkıyor.

Hindistan geriliyor

Anketin genel olarak ortaya koyduğu sonuçlar arasında ekonomileri hızla büyüyen Hindistan ve Çin’e yönelik bakışın giderek olumsuz bir çehreye büründüğü görüldü. Almanya ise bu yıl en olumlu bakılan ülkeler sınıflandırmasında Japonya’yı geçerek ilk sıraya oturdu. Bunun Almanya’nın gayretle yürütülen diplomasisinin olumlu bir sonucu olduğu düşünülüyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in genelde İspanya ve Fransa’da Nazi Almanyası’na ithafla Hitler olarak resmedilmesine rağmen bu ülkelerde Almanya’nın olumlu bir algıya sahip olması ise şaşırtıcı. İngiltere’ye dair olumlu algının yükselişe geçmesi ise 2012’de Olimpiyatlar’a evsahipliği yapmış olmasına bağlanıyor. AB’ye olumlu bakanların oranında geçen yıl gözle görülür bir düşüş yaşanırken bu yıl ise bu oranın dengeye kavuştuğu belirtiliyor.

26 bin kişi katıldı

BBC’nin 2005’den beri düzenlediği anket için Aralık 2012 ile Nisan 2013 arasında 26,299 kişiyle görüşüldü. Katılımcılar 25 ülkeden seçildi. Ankete katılan kişilere Avrupa Birliği (AB) ve 16 ülkeye nasıl baktıkları soruldu. Bu ülkeler arasında Türkiye yer almıyor. Bu yüzden Türkiye’nin katılımcılar için nasıl bir algıya sahip olduğu ortaya çıkmadı. BBC’nin GlobeScan ve PIPA ile yaptığı ankette rastgele seçilen katılımcılar ile yüz yüze görüşüldü ya da telefon görüşmeleri yapıldı. Ülkelere bakışlarının “pozitif” ya da “negatif” olarak değerlendirilmesi talep edildi.

Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!