1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜSİAD dan Faiz Lobisi Tepkisi

TÜSİAD dan Faiz Lobisi Tepkisi

Başbakan Erdoğan, Taksim olaylarının arkasında Faiz Lobisi var demişti. TÜSİAD Başkanı'na faiz lobisi soruldu. İşte cevabı

A+A-

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "Benim faiz lobisiyle ilgili biraz sıkıntım var anlamakta ama çıkar grupları mı? İngilizce'deki anlamıyla menfaat grupları anlamına gelir bu. Bizde faiz lobisinden ne kastedildiğini çok sağlıklı anlamıyorum doğrusunu isterseniz" dedi.

Yılmaz, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (BUSİAD) Çekirge Toplantıları kapsamında Kültürpark’taki bir restoranda düzenlediği konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BAŞBAKAN O SÖZLERLE TÜSİAD'I MI HEDEF ALDI?

Yılmaz, "Başbakan Erdoğan'ın TÜSİAD'ın kurucularını hedef aldığını" ileri süren bir soru üzerine, "Direkt hedef alındığıyla ilgili sizinle net bir mutabakatım yok. Ama alırsak yazık olur. Alırsak, birbirimizden ayrışırsak yazık olur. Türkiye'ye kötülük etmiş oluruz" değerlendirmesinde bulundu.

TÜSİAD BOYKOT EDER Mİ?

TÜSİAD'ın çizgisinin hep aynı olduğunu, zaman zaman yöneticilerinin yoğurt yiyişinde farklılıklar olabileceğini ifade eden Yılmaz, "Toplumda ilerleme kaydetmek için uzlaşmanın çok önemli olduğuna, yumuşak üslupta söylemler olması gerektiğine inanan bir arkadaşınızım. O yüzden bu üslubu elimden geldiğince ama kırmızı çizgilerimizden de hiç taviz vermeden devam ettirmeye çalışıyorum" ifadesini kullandı.

TÜSİAD HÜKÜMETİ BOYKOT EDER Mİ?

Yılmaz, "Ecevit ve Demirel'i boykot eden TÜSİAD, hükümeti boykot etmeyi düşünüyor mu" yönündeki bir soruyu ise "Ben Ecevit'i, Demirel'i boykot etme konusundaki tarihi bilgiye çok hakim değilim. Bunu da kabullenmekte sıkıntım var, böyle bir söylemi kabullenmekte de sıkıntım var. Ben artık 50'li yaşları geçtim, boykotlar çok geride kaldı, bizim lügatta hep birlikte ülkemizin geleceği, bu sevdiğimiz, canımız, her şeyimiz, varlığımıza anlam kazandıran ülkenin meselelerini çözmek için hep beraber kararlılıkla çalışırız. Fikrimizi her ortamda söyleriz, ısrar ederiz" dedi.

FAİZ LOBİSİ

Muharrem Yılmaz, gazetecilerin faiz lobisine ilİşkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Benim faiz lobisiyle ilgili biraz sıkıntım var anlamakta ama çıkar grupları mı? İngilizce'deki anlamıyla menfaat grupları anlamına gelir bu. Bizde faiz lobisinden ne kastedildiğini çok sağlıklı anlamıyorum doğrusunu isterseniz. Çünkü bugünkü ortamda faiz elde eden herkes, zarar görür değil mi? Elinde faiz elde etmek için Hazine kağıdı bulunduranın, şu anda geliri düştü, zarar ediyor. Bundan kimse faydalanmıyor. Dövizini bozup faize yatırmış olan şimdi dövizini bozdurduğundan, daha yüksek yerden dövizini geri alarak zarar ediyor. Yani kimsenin ekonomideki bu gelişmeden bir kar çıkartabileceğini düşünmüyorum. Benim ekonomi bilgim, işadamı olarak tecrübem, bugün bu alanda menfaat sağlayabilen olduğunu düşündürmüyor."

NAZLI ILICAK'TAN FAİZ LOBİSİ ÇIKIŞI

Sabah Yazarı Nazlı Ilıcak, bugünkü yazısında "Medyanın Faiz Lobisi manşetleri" başlığı atan Star Gazetesine o manşetleri attıran Faiz Lobisini açıklama çağrısında bulundu.

Nazlı Ilıcak, "Bu gazeteler, Başbakan'ın Tunus'ta yaptığı konuşmadan esinlenerek o manşetleri atmıştı. Star ise, arka planda Faiz Lobisini görüyor. Acaba kimlerden oluşuyor "Faiz Lobisi"? Söz konusu manşetleri hangi ilişkileri kullanarak attırabiliyorlar?
Lütfen daha detaylı açıklamalar verin de biz de inanalım bu lobinin varlığına...." dedi.

Öte yandan Nazlı Ilıcak, Başbakan Erdoğan'ın gerilimi artıran sözlerinin FAİZ lobisinin ekmeğine yağ sürdüğünü, ülkede gerilim arttıkça faizlerinde yükseldiğini yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!