1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tutuklanan 44 polis AYM'ye başvurdu

Tutuklanan 44 polis AYM'ye başvurdu

Güvenlik güçleri tarafından geçen ay düzenlenen operasyonda tutuklanan 44 polis Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

A+A-

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ve eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse başta olmak üzere son yapılan operasyonlarda tutuklanan Terör ve İstihbarat Şube'den toplam 44 polis, gözaltında yaşamış oldukları hukuksuzluklara ve tutuklamalara itirazda bulunarak Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

Geçen, 22 Temmuz'daki soruşturması tutuklanan polislerin avukatlarından Ömer Turanlı, Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

"Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aylardır yaptığı konuşmalarda 'yasal düzenlemeler yapacağız' diyerek polise yönelik operasyonlara zemin hazırlandığını, projelerin uygulamaya konulduğunu, aylardır zemini oluşturulmaya çalışılarak cadı kazanları kurulduğunu ve cadı avına başlanıldığını tüm milletimiz görmektedir. Özgürlük Hakimliklerinin yerine Sulh Ceza Hâkimliklerinin kurulması Tabii Hâkimlik ilkesine aykırıdır. Bu Hakimliklerin kurulmasının, 'önce bir suç unsuru oluşturulduğu, sonrasında buna uygun yargıçlar ve savcılar ihsas edildiği ve ona göre de bunların nasıl hareket edeceklerini bir anlamda formüle edildiği anlamına gelmektedir. Tüm bu yapılanlar, Devlet Güvenlik Mahkemeleri ile İstiklal Mahkemeleri'nin kuruluş felsefesine ve işleyişine uygun bir tarzdır. Bu bir 'olağanüstü yargı rejimi'dir."

Yaptıkları başvuru ile Anayasa Mahkemesi'nin adaleti işletmesini beklediklerini söyleyen Ömer Turanlı, "Anayasa Mahkemesinin Twitter ve tutukluk gibi kararları, Mahkemenin özgürlüklerin güvencesi olduğunun bir göstergesidir. Türkiye'de gerçek hukukun uygulandığı bir Mahkemenin var olması, hukuka olan güveni arttırmaktadır. Rayından çıkmış olan hukukun tekrar rayına oturtulması için Müvekkillerin 22.07.2014 tarihinden itibaren yaşamış olduğu hukuksuzluklar ile ilgili Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda bulunduk. Mevlana'nın dediği gibi 'Adalet her şeyi yerine koymaktır, zulüm de bir şeyi yerine koymamaktır, yani başka yere koymaktır' Müvekkillerimiz ve aileleri de Anayasa Mahkemesi'nin adaleti yerine koymasını ve adaletin işletilmesini beklemektedirler" ifadelerini kullandı.

"MÜVEKKİLLERE YAPILAN SORUŞTURMA CADI AVINA DÖNÜŞMÜŞTÜR"

Müvekkillerinin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurularda dile getirdiği hususları anlatan Turanlı, terör soruşturmalarında görevli müvekkillere yönelik sahur vakti başlatılan operasyonda hukuka aykırı uygulamalar bulunduğunu öne sürerek şöyle dedi:

"Sulh Ceza Hakimlikleri, kararları ile 'hukuksuzluk sembolü' olmuştur. Müvekkillere yönelik yapılan soruşturma "cadı avına" dönüşmüş ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir çok maddesi ihlal edilmiştir. Ayrıca Müvekkillerimizin; AİHS'ye göre 'Yakalanan herkesin derhal bir yargıç veya yasayla adli görev yapmaya yetkili kılınmış bir kamu görevlisinin önüne çıkarılması zorunludur. Aynı zamanda bu kişi makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkına sahiptir. " Müvekkillerimizin sorgusunda CMUK'ta en fazla 4 gün olan gözaltı süresine ilişkin yasal düzenleme aşılmış ve hiçbir kanuni dayanak olmadan müvekkiller, 8 gün zorla adliyede tutulmuştur. Gözaltı süresinin aşılması nedeniyle AİHS'nin 5. Maddesi ihlal edilmiştir. Müvekkillerimizin nezaret şartları, sandalyelerin üzerinde ve açıkta yatan Müvekkiller gözaltı süresinin dolmasının ardından adliyenin 7 kat altında tutulmuştur. Yatak tahsis edilmeyen ve nöbetleşe sandalyelerde ve yerde uyumak zorunda bırakılan müvekkillere duş imkanı bile tanınmamıştır. Yazın sıcak günlerinde günlerce kapalı alanda kalan müvekkillerimiz, hakim karşısına çıktıklarında bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirmişler ve bu da tutanağa geçmiştir. Ayrıca, gözaltındaki emniyet mensuplarının gözaltı süresi aşılmasına ve bayram olmasına rağmen aileleriyle görüştürülmemesi , AİHS'nin 3. ve 8. Maddesindeki ilkelerin ihlali anlamına gelmektedir."

Geçen yılın sonlarındaki 17 Aralık soruşturmasında şüphelileri tahliye eden Hakim İslam Çiçek'i eleştiren Ömer Turanlı, şöyle devam etti:

"AİHS'nin 5. Maddesine göre; gözaltı kararının yasaya uygunluğu hakkında; kısa bir süre içinde karar verilmesi ve eğer tutulma yasaya aykırı ise serbest bırakılma için bir mahkemeye başvurma hakkına sahip olması gerekmektedir. Bazı müvekkillerin ifadelerinin hiç alınmaması, avukatları olmadan ifade alınmak istenmesi, bazı ifadelerin tamamının zapta yazılmaması, ve tutuklanan sanıklara aleyhindeki delillerin gösterilmemesi gibi uygulamalar ve avukatların adliyede dilekçe verecek makam bulamaması da hak ihlallerinden bir diğeridir.

AİHS'nin 6. Maddesine göre; şüphelilerin bizzat veya seçeceği bir avukatın yardımından yararlanarak savunma yapma hakkı vardır. Ancak, söz konusu soruşturmada sorgu hakiminin, avukatları mahkeme salonundan çıkartması, ardından da baronun atayacağı başka avukatlar tarafından temsil edilmesini şart koşması, açık bir hak ihlalidir. AİHS'nin 6. maddesine göre; herkes, adil ve tarafsız bir mahkeme tarafından yargılanma hakkına sahiptir, 17 Aralık yolsuzluk soruşturması şüphelilerini tahliye eden ve Facebook adresinde Başbakan Tayyip Erdoğan'a övgüleri olan Hakim İslam Çiçek'in Sulh Ceza Hakimliğine atanması bir hatadır ve hakimin tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Bu noktada aynı hakimin, terör soruşturmasını yapan polislerin de dahil olduğu soruşturmada görev alması, tarafsızlığa ilişkin şüpheleri güçlendiren açık delillerden biridir.

AİHM içtihatlarına göre hakim tarafsız bir yargılamada bulunsa bile yargılanan kişide tarafsızlığının sorgulanmasına yol açacak şüphelere yol açması, hak ihlali olarak yorumlanmaktadır. AİHM'nin bu kadar hassas yaklaştığı bir konuda Hakim Çiçek'in sorgu sırasında “susma hakkımı kullanıyorum, sormam lazım, paşa gönlüm bilir" gibi ifadeleri tarafsızlığına oldukça gölge düşürmüştür ve bu da müvekkiller açısından hak ihlalidir."

Turanlı, polislere yönelik operasyonların sahur vaktinde yapılmasını, gözaltı süresince iftar ve sahur saatlerinde yemek servis edilmemesini din ve vicdan özgürlüğü ilkesini ihlal olarak değerlendirirken "Sulh Ceza Hakimlikleri kararlarının AİHS'nin 13'üncü maddeyle korunan etkili başvuru hakkını ve 6'ncı maddeyle korunan adil yargılanma hakkını ihlal ettiği aşikardır. Müvekkillerimize yönelik operasyonların sahur vaktinde yapılması, gözaltı süresince iftar ve sahur saatlerinde yemek servis edilmemesi ve mescitte bayram namazı kılınmasına izin verilmemesi din ve vicdan özgürlüğünün ihlalidir. AİHS'nin 9. maddesiyle korunan din ve vicdan özgürlüğü ilkesi ihlal edilmiştir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!