1. HABERLER

  2. TRAFİK

  3. Ucuz trafik sigortası nasıl yapılır ?

Ucuz trafik sigortası nasıl yapılır ?

Zorunlu trafik sigortası fiyatları vatandaşın cebini yakıyor. Vatandaş da hal böyle olunca uygun fiyata trafik sigortası yapmanın yollarını aramaya başladı.

A+A-

Trafik sigortasını ucuza yapmanın bir yolu var. Bunun için yapmanız gereken aracınızı eşinizin ya da başka bir yakın akrabanızın üzerine geçirmek. 

Trafik sigortası 2106 yılında yüzde yüz oranında zamlandı. bu zammın ardında  vatandaş ucuz fiyatlara trafik sigortası yapmanın yollarını arar oldu. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, “ucuz trafik sigortası nasıl yaptırırım” sorusunun cevabını açıkladı. 

KAZA YAPIP YÜKSEK PRİM ÖDÜYORSANIZ 

Üst üste kaza yapıp yüksek prim ödeyen grupta yer alıyorsanız, aracınızı 120 TL’ye eşinize devredip düşük prim ödeyen gruba geçebilirsiniz. 

Eğer yeniden kaza yaptıysanız, ertesi sene yine 120 TL ödeyip aracınızı başka bir aile yakınınızın üstüne geçirerek yeniden düşük fiyatla prim ödemeye başlayabilirsiniz.  

TAKSİCİLER İÇİN UCUZ SİGORTA YOLU 

Taksiciler ve ticari araçlar için de farklı bir yöntem bulunuyor. Ticari araçlar çok hasarlı olduklarında en yüksek prim ödeyen grupların için de yar alıyor. Fakat sistem de bu konuda bir açık var. Eğer 1. ve 2. kademede yer alıyorsanız aracınızı eşinizin, çocuğunuzun, annenizin, babanızın yani bir akrabanızın üzerine yaptırın; böylece 4. kademeden sisteme girilmiş oluyor ve fiyat düşüyor. Ticari araçlardan talep edilen prim 5.400 lira. Aracı eşinizin üzerine devrederseniz prim 2 bin ya da 2.500 liraya iniyor. 

KÜÇÜK HASARLARI ÇEPTEN ÖDEYİN 

Trafik sigortasında yüksek prim artışından etkilenmemenin bir yolu da küçük hasarları cepten ödemek. Trafik kazalarında sigorta şirketlerinin ödediği maddi hasar ortalaması, 2.500 lira. Karşı aracın aynasını kırdığınızda cebinizden ödeyin. Taş çatlasa ödeyeceğiniz para, 200 liradır ama sigortayı kullanırsanız hasarlı sürücü sınıfına giriyorsunuz ve priminiz 200 liranın kat ve kat üzerinde artıyor. 

Zorunlu trafik sigortasına bir yılda yüzde 129 zamlandı!

HASARSIZLIK İNDİRİMİ NEDİR ? 

Sigorta şirketleri, trafik sigortası primlerini ‘hasarsızlık kademesi’ adını verdikleri sisteme göre belirliyor. Böylece, hem sigorta yaptıranların hasar geçmişini kategorize ediyorlar hem de kime, hangi fiyatı vereceklerini belirliyorlar. Hasarsızlık kademesi olarak da 7 kademe var. 4. kademe, trafik sigortasına giriş kademesi. 
 
İLK SİGORTA YAPTIRAN ÇOK MU ÖDER? 

İlk kez sigorta yaptıracaklar, trafik sigortası sistemine 4. kademeden giriyor. Hasarsız geçen her yıl, bir kademe artıyor ve 7. kademeye kadar çıkılıyor. Aynı şekilde hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor. Sigortacılar açısından 1. kademe, sürekli hasar yapanların olduğu yani, en yüksek prim ödeyen grup. 

Ajanslar

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!