1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üniversite ve stada polisler geri geliyor

Üniversite ve stada polisler geri geliyor

Erdoğan, yazarların futboldaki şiddet olaylarının arttığını hatırlatması üzerine "Statlardan ve üniversiteden özel güvenliği çıkartacağız. Çünkü danışıklı dövüş oluyor" açıklaması yaptı

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde geziyi izleyen köşe yazarları ile sohbet toplantısı yaptı. ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşme başta olmak üzere ABD ziyaretinin değerlendirmesini yapan Erdoğan, "Bölgesel konuları A'dan Z'ye ele alma imkanımız oldu. Türkiye-ABD arasındaki ekonomik ilişkileri konuştuk. Sabah heyetler arası ve akşam 2 buçuk saat süren toplantılarda derinlemesine konuları ele alma fırsatımız oldu" dedi. Erdoğan, kendisine yöneltilen sorulara da şu yanıtları verdi: 

SURİYE DOSYASI 

Suriye konusunda somut ne tür gelişmeler oldu? 
En somut yanı 'Esad'sız Suriye'. Cenevre sonrası bir adım atılacaksa Esad'sız bir süreç olacak. Muhalefetin güçlendirilmesi konusunda da herhangi bir sıkıntı yok. Şu anda Suriye 283 füze kullandı. Bunlar noktasal atışlardır. Karada güçleri yok. Tank top atışı ve füzeyle güçlerini gösteriyorlar. Sarin denilen kimyasal silah kullandıklarının da tespiti var. Tüm bunların uluslararası kamuoyuna duyurulması ve Esad'ın yanlızlaştırılması söz konusu olacak. 'Rusya madem Esad'ın avukatı değilim' diyor. Daha ne kadar yanında duracak görmek lazım. Göreceğiz. Bu seyahatin ardından Rusya başta olmak üzere Suudi Arabistan vs. bölgesel sehayatlar planlıyorum. 


Obama yönetiminin bir ay öncesine göre farklı bir yerde durduğunu düşünüyor musunuz? 
Daha kararlı gördüm. Ama askeri bir adım konusunda onlar da düşünmüyorlar. Cenevre sürecinde beklediğimiz neticeyi alabilirsek o zaman çok daha farklı kararların alınması mümkün olur. 


Askeri operasyon ihtimali var mı halen? 
Süreç içerisinde yazılı ve görsel medyamız dahi Beşar'a karşı durmadılar. Hatta beraber hareket edenler var. Bu ülkenin Başbakanı'na 'katil' yakıştırması yapan anamuhalefet liderine karşı medya daha fazla yayın yapmalıydı... Biz olmasaydık ne olacaktı? Bu katliamlar olmayacak mıydı? Yazılı ve görsel medyamız ana muhalefet ve yavru muhalefet zihniyetini ademe mahkum etmeliydi. Suriye muhalefeti milli egemenlik mücadelesi veriyor. Biz elimizden gelen lojistik desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Açık kapı politikamızı da sürdüreceğiz. 300 bin insan şu ana kadar ülkemizde barınıyor. Muhalif kanadın yanında yer aldık ve almaya da devam edeceğiz. Demokrasinin zaferi olacaktır. Ama aşırı uçlara da müsaade etmeyiz. Suriye halkının bir bedel ödemesini de istemeyiz. Kimlerin ne gibi oyun oynadığı sizlerin de malumudur. Ama halk egemenliğini er ya da geç ilan edecektir. 


Cenevre Konferansı'na ilişkin beklentiniz nedir? Seçim yapılması vs. öneriliyordu... 
Bu biraz mümkün değil. Şam ve Humus'un belirli bölgelerinde sadece Esad etkin... Nasıl bir seçim olacak? Esad Saray'da mı yapacak? Lazkiye'de etkinlik kurmak istiyorlar. Orada da Beyat Türkmenleri söz konusu. Banyas katliamı da onlara gözdağı vermek içindi. 


Suriye'ye müdahale için uluslararası koalisyon lehimize mi? 
Bizim 900 kilometre sınırımız var. Asi Nehri üzerinde bir baraj çalışması yaptık. Bu iki ülke için de avantaj sağladı. Temeli attık. Halep'te 1 buçuk saat ikili görüşme yaptık. İyi niyetli adımlarımız karşılık bulmadı. Durum Irak'tan çok farklı. Akraba bağlılıkları fazla ve tarihi birlikteliklerimiz de söz konusu. İkinci Cenevre sonuç alırsa iyi olur... 


Irak konusu gündeme geldi mi? Kuzey Irak'tan petrol sevkıyatı konusunda bir gelişme var mı? 
Kuzey Irak'taki varlığımızdan rahatsızlık söz konusu değil. Petrolün sevkıyatı konusunda bir anlaşmazlık vardı. Irak anayasasının Kürtlere tanıdığı yüzde 17 yasal paylarını ödeyeceğiz dedik. Bu sözleşmenin bir özelliği daha var. TPAO Exxon Mobil ile bir anlaşma imzaladı. Yerel yönetimlerle de tabii olarak imzalanır. Aldığımız kararların arkasında olmaya devam edeceğiz. 


Myammar gündeme geldi mi? 
Evet. Konuştuk. Kendisinin (Obama) de ikinci dönemde ilk gezisi Myammar'a oldu. Myammar Cumhurbaşkanı da Washington'a pazartesi gelecek. Ona burada soracak. Afganistan ve Pakistan konusunda da görüşlerimizi ilettik. Nevaz ile gezi öncesi bir görüşmem oldu. Penjab eyaletine ilişkin ciddi çalışmalar yaptık. Metrobüs vs... orada adımlar atıldı. Kiptaş... 


Gazze için ABD Dışişleri Bakanı Kerry bir açıklama yapmıştı... 
(Gülerek) Evet ama tam aksine tasvip gördü. Biliyorsunuz Kerry'e önce Bülent Bey sonra ben uygun cevabı verdim. Buradaki konuşmalarda barış açısından girişimimize destek verildi. 


Mahmut Abbas, "Bu aşamada Gazze ziyareti barışa hizmet etmez" açıklamasını yaptı. 
Abbas böyle demez. Beraber gideriz demişti... 


FUTBOLDA ŞİDDET 

Futbolda son günlerde şiddet olayları korkutucu hale geldi
Klüpler, federasyon ve medya birlikte çalışın. Biz de hükümet olarak üstümüze düşeni yaparız. Bir de stadlardan ve üniversiteden özel güvenliği çıkartacağız. Çünkü danışıklı döğüş oluyor. 

Not artışı hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Yıllardır kızıp duruyorduk. Batmış Yunanistan'ı bile bizden üste çıkardılar. Bir tanesinin sözleşmesini bile fesh ettik... Not artışı inşaallah fon girişlerini artıracak.. Havaalanı, Kanal İstanbul, Galataport, Haydarpaşa Port gibi... 


Galataport'a verilen rakamı düşük bulanlar oldu? 
Ağzı olan konuşuyor. Bundan önceki fiyat yarısıydı süre 49 yıldı. Burada süre 30 yıl. İstanbul Modern dahil değil. Antrepo 4 de dahil değil. Emsal 1 buçuk. Öncekinde 2 idi. Şu an daha yüksek yani... 


O bölgede nargileceiler de var... 
Nargile de yasağa alınıyor. Alkol reklamı da aynı şekilde yazılı medyada da olmayacak. 


2014'TE 3 SANDIK KURULABİLİR
Obama ile görüşmenizde çözüm süreci gündeme geldi mi? 
Taktir ettiklerini, dikkatlice izlediklerini ve bunu ancak AK Parti'nin gerçekleştirebileceğini söylediler. Hemen hemen ayrı düştüğümüz bir konu olmadı. Serbest ticaret için bile olumlu tavır takındılar. Ön çalışmaları şu an sürdürüyoruz. 2 yıllık bir süreç olacak bu. Belki daha fazla sürecek. Göreceğiz. 


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni Anayasa konusunda umutsuz olduğunu söyledi. Siz de umutsuz musunuz? 
Açıkçası ben de umudumu yitiriyorum. Başkanlık sisteminin tartışmaya açılmasını istiyoruz. Neyi kabul ettiniz ki, bunun bu kadar tartışmaktan kaçınıyorsunuz? Başkanlık olursa hangi zihniyet tasfiye olur. Herhalde kendi zihniyetlerinin tasfiye olmasından endişe ediyorlar. Şayet sonuç alınmazsa, C planı olur, biz kendi taslağımızı sunacağız. 


AK Parti kendi teklifini verir mi? 
Bizim 326 milletvekilimiz var. Meclis'te gizli oylamaya sunarız. Biliyorsunuz kapalı oylama olacak. Belki arada parti baskısına rağmen civanmertler çıkar... Olur olur olmaz olmaz... Kıyamet kopmaz ama olmazsa.. Bugünkü Anayasa ile de hizmet sunarız. 


330 oy çıkarsa referanduma gider misiniz? 
Referanduma gideriz sayıyı bulabilirsek. 2014'te 3 seçim gelebilir... 


Yaz aylarında Meclis çalışacak, referandum bu sene olur mu? 
Eğer Meclis Başkanı "Bu iş bitti" derse evet bu sene de yapabiliriz. 


"GÜLEN'LE GÖRÜŞMEYİ BİZ İSTEDİK"
Havaalanında Fethullah Gülen ile görüşme konusunda "gökten ne yağar da yer kabul etmez" demiştiniz... 
Bülent Bey gezinin ilk gününde vekaleten Fethullah Gülen ile görüştü... İnsani bir ziyaret oldu. Geçmişe dayalı kardeşlik ve dostluk ilişkimiz var. Öteden beri bazı çevrelerin olumsuz dedikodu ve spekülasyonlarını bertaraf etmek için yapılmış bir görüşmedir. Biz görüşmek istedik onlar da kabul gösterdiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!