1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Usulsüz dinleme operasyonunda 10 tutuklama

Usulsüz dinleme operasyonunda 10 tutuklama

Ankara merkezli "usulsüz dinlemelere" ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklama kararları çıktı.

A+A-

Ankara merkezli "usulsüz dinlemelere" ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen 17 şüpheliden 10'u tutuklandı, 7'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen şüphelilerden Recep Güven, Timurtaş Kayacı, Tamer Bülent Demirel, Sadık Akpınarlı, Serkan Şahan, Mustafa Başer, Harun Dağlı, Erdal Argın, İbrahim Tuka ve Ali Arslantaş, "suç işlemek amacıyla örgütü kurmak" ve "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlarından tutuklandı.

Şüphelilerden 7'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Adli kontrol uygulanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen 8 kişiyle beraber 15 şüpheliye, yurtdışına çıkış yasağı ile haftada iki gün karakola imza verme şartları getirildi.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine gönderilen sevk yazısında, müştekiler Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü'nün telefonlarına alınan iletişim tedbirinin erkek isimleri ile alındığını bildirildi.

Ayrıca, bu şahıslara ilişkin araştırmaya gerek kalmadan cinsiyet farklılığının ilk dinlemeyle tespit edilebileceğinin kaydedildiği sevk yazısında, müşteki Yalçındağ'ın dinlenmesiyle ilgili sonradan yine erkek isimleri ile 3 aylık uzatma kararının alındığına yer verildi.

Müşteki Zeynel Koç'un dinleme tarihindeki görevinin internette yapılacak basit bir aramayla tespit edilebileceğini vurgulanan sevk yazısında, müşteki Fikret Bila'nın kullandığı telefonla ilgili olarak ilk önleme dinlemesi ve sonraki 2 önleme dinlemelerinde farklı isimlerle dinleme kararının alındığı belirtildi.

-"Hayatın olağan akışına aykırı"-

Sevk yazsında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Koruma Müdürü Murat Mantuş, Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker ile yardımcısı Muhammed Bilal Aydın ve Başdanışmanı Zuhal Topçu hakkında aynı dönemde önleme dinlemesi kararı alınmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu kaydedildi.

Suç tarihinde emniyet müdürü olan müştekiler Murat Nemutlu ve Mustafa Aral'ın başlangıçta başka isimlerle haklarında dinleme kararı alınmasına rağmen sonradan gerçek isimleriyle dinlendiğine yer verilen sevk yazında, emniyet mensubu müştekilerin maruz kaldıklarını belirttikleri birtakım hukuksuzlukların kaynağının haklarında uygulanan bu tedbirler olduğunu ifade ettikleri bildirildi.

Savcı Karabay, sevk yazısında şu ifadelere yar verdi:

"Soruşturmaya konu birçok dinleme kararının dinleyeni belli olmayan, genel ve soyut bilgiler içeren bilgi notlarına istinaden düzenlenmesi, halbuki İstihbarat Daire Başkanılığı'nda müdür ve amir pozisyonunda görev yapan şüphelilerin bu bilgi notlarını iletişime müdahale talebine dönüştürmeden bu telefon numaralarını gerçekte kimin kullandığını kendi sistemleri içerisinde yapacakları basit bir sorgulamayla mümkün olmasına rağmen böyle bir kontrole başvurmamaları...''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!