1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uyku deyip geçmeyin!

Uyku deyip geçmeyin!

ABD'de, beynin üzerine yapılan bilimsel araştırma, beynin, uyku evresindeyken toksik molekülleri dışarı atma kapasitesine sahip olduğunu ortaya koydu.

A+A-

ABD'de, beynin işlevleri üzerine yapılan bir bilimsel araştırma, beynin, uyku evresindeyken nörodejenerasyona yol açan toksik molekülleri dışarı atma kapasitesine sahip olduğunu ortaya koydu. 

"ANILARIN KAYDEDİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ" 

Fareler üzerinde yaptıkları bilimsel çalışmayla uyku durumundayken beyin hücreleri arasındaki açıklığın genişlediğini ilk kez bilimsel olarak gösteren araştırmacılar, uykunun sağlık ve hastalık üzerinde oynadığı  yeni bir rolü daha ortaya çıkardı. Şimdiye kadar uykunun anıların kaydedilmesi açısından önemli olduğunun bilindiğini belirten araştırmacılar, uykunun, aynı zamanda beynin kendini toksik moleküllerden arındırma işlevini yerine getirdiği bir evre olabileceğine dikkati çekti. 

SCİENCE'DA YAYINLANDI 

ABD'deki Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Maiken Nedegaard başkanlığındaki bilim ekibi tarafından yapılan araştırma Science adlı bilimsel dergide yayımlandı. 

"BORU TESİSATINA BENZİYOR" 

Dergide yayımlanan araştırmanın sonuçları, uyku durumundayken, "glenfatik"  adı verilen, beyinde bir çeşit boru tesisatına benzer bir işlev gören sistemin, sıvının beyinden hızla akmasına imkan verecek şekilde açılabileceğini gösterdi.. Nedergaard'ın laboratuvarında yapılan çalışmalarla varlığı yeni  ortaya çıkarılan glenfatik sistem, beyin ile omuriliği kaplayan berrak bir sıvı olan beyin omurilik sıvısının akışının denetimine yardımcı olma işlevini görüyor. 

"TOKSİK MOLEKÜLLERİ DIŞARI ATIYOR" 

Daha önce yapılan bilimsel çalışmalar, Huntington, Parkinson, alzaymır ve ALS gibi nöredejeneratif hastalıklarla bağlantılı toksik moleküllerin, beyin hücreleri arasındaki aralıklarda biriktiğini ortaya koymuştu. Yeni çalışma uyku evresinde beyin hücreleri arasındaki aralığın genişlemesinin beynin bu toksik molekülleri dışarı atmasına imkan verdiğini gösterdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!