1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilere Asker ve Polisle İlgili Üç Talimat

Valilere Asker ve Polisle İlgili Üç Talimat

Valilere gönderilecek taimatlarla asker ve polisin yeni görev tanımı yapıldı.

A+A-

Başbakanlık güvenlik bürokrasisi ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muemmer Güler ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı koordinasyonunda hazırlanan talimatlarla yurt içinde asker ve polisin yeni görev tanımı yapıldı.

Habertürk gazetesinin haberine göre 81 ilin valisine gönderilecek talimatlarda asker ve polisin can güvenliğini tehdit eden herhangi bir saldırı ve çatışma ortamında, terörle mücadeleden kaynaklanan yetkilerinin aynen korunduğu bildirilecek.

SABOTAJ UYARISI

Talimatlarda PKK'nın silah bırakma ve sınır dışına çekilme süreciyle ilgili sabotaj uyarıları da yer aldı. Doğu ve Güneydoğu'daki komşu bazı ülkeler işaret edilerek Türkiyeiçinde bazı grupların proveke edilebileceğine dikkat çekildi. Marjinal terör grupları aracılığıyla sivil vatandaşların kullandığı alanlara, kamu binalarına, okul, yurt gibi mekanlara sabotajlar düzenlenebileceği, bunlara karşı önleyici tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

AKİL İNSANLAR İÇİN GÜVENLİK TEDBİRİ

Valilere verilecek son talimat ise 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nin şehir ziyaretlerine nezaret etme olarak belirlendi. Akillerin güvenliğinin sağlanmasından valiler, birinci derecede sorumlu tutuldu. İllerde yapılacak konferanslar, sivil toplum kuruluşu ziyaretleri ve gezilerde herhangi bir provokasyon yaşanmaması için her türlü istihbari ve güvenlik tedbirinin alınması istendi. Akillere rahat çalışma ortamı hazırlanması da talimatlara eklendi.

TSK'YA YENİ GÖREV

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen sınır ötesi operasyon yapma yetkisine ilişkin ise yeni görev emri yazılacağı belirtildi. Terör örgütü unsurlarının sınır dışına çekilmesi sürecinde TSK'nın hangi durumlarda müdahale edeceği ya da etmeyeceği bir görev emriyle belirlenecek. Herhangi bir saldırı ya da tehdit durumunda TSK'nın sıcak takip ve sınırötesi operasyon yetkisi devam edecek. Hükümetin, Meclis'ten aldığı yetki doğrultusunda TSK'ya vereceği direktifin ayrıntıları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

Habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!