1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yabancı Terörist Savaşçılar

Yabancı Terörist Savaşçılar

Avrupa Konseyi'nin yabancı terörist savaşçılar konusundaki Avrupa Terörle Mücadele Sözleşmesi'nin ek protokolü üye ülkelerin imzasına açıldı.

A+A-

Avrupa Konseyi'nin yabancı terörist savaşçılar konusundaki Avrupa Terörle Mücadele Sözleşmesi'nin ek protokolü üye ülkelerin imzasına açıldı.

Konsey'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ek protokol, Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen Bakanlar Komitesi toplantısında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 17 üye ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalandı.

Ek protokolü ilk imzalayan ülkeler, Türkiye, Belçika, Bosna-Hersek, Estonya, Fransa,Almanya, İzlanda, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Slovenya, İngiltere,İspanya, İsveç ve İsviçre oldu. 

Ek protokol, terör amaçlı örgüt ve gruplara katılmayı, terör faaliyeti için yolculuk yapmayı, silahlı eğitim kamplarına iştirak etmeyi, bu kişilerin yolculuklarını organize etmeyi ve bu kişilere mali destek vermeyi suç sayıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, bütün hükümetleri bir an önce protokolü imzalamaya çağırarak "Uluslararası hukukta ilk kez, terör eylemi hazırlığını suç sayan bir enstrümana sahibiz" ifadesini kullandı. 

Son dönemde Irak ve Suriye'ye terör örgütü DAEŞ safında savaşmak üzere çok sayıdaAvrupa Konseyi üyesi ülke vatandaşının gitmesi ve geri dönen kişilerin yaşadıkları ülkelerde ciddi tehdit oluşturması üzerine hazırlanan ek protokol, bu konuda üye ülkelerin yasal mevzuatlarının uyumlaştırılmasını amaçlıyor.

Ek protokol aynı zamanda imzacı ülkeler arasında işbirliği ve koordinasyonu hedefliyor.

Protokolü Avrupa Konseyi üyesi olmayan ülkeler de imzalayabilecek. Protokol, Konsey'e üye altı ülkenin iç hukukundaki, protokolü onay aşamalarının tamamlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!