1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Yapay zeka yeni meslek grupları doğurdu

Yapay zeka yeni meslek grupları doğurdu

Yeni iş imkanları yaratan yapay zeka önümüzdeki yüzyılın vazgeçilmezi olacak

A+A-

Bir çok sektörde kullanılmaya başlayan yapay zeka teknolojisi büyük şirketlerin yeni istihdam politikalarını şekillendirmeye başladı. Büyük şirketler yapay zeka uygulamalarını tüm opsiyonel işlemlere entegre etmek istediğinde yeni mesleklere de ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Yapay zeka projelerinde şirketlerin görevlendirdiği yeni ekipler ve meslekleri tanıyalım.

Yapay zeka mimarı : Yapay zekayı oluşturcak kişilerin oluşturduğu bu grup, yapay zekanın hangi görevleri yapmasına karar verdiği gibi bunlarında nasıl konumlandırılması gerektiğine de karara veriyorlar. Ayrıca yapay zekanın kullanım performanslarının değerlendirilmesinden ve insan kaynağını asıl işlere odaklanmasını optimize ediyorlar.

Yapay zeka ürün yöneticisi : Yapay zeka mimarlarının işlemlerini bitirmeden onlarla beraber çalışan yöneticiler, yapay zeka teknolojisine geçişin sorunsuz olmasını sağlıyorlar.Yapay zeka ile insanların en iyi performansı vermesi için tüm organizasyonların ve değişikliliklerin belirlenmesinden sorumlu oluyorlar.

Veri bilimci: Yapay zekaya her gün yüklenen verilerin gereksiz olanlarını veri kaynağından silinerek yapay zekanın daha rahat ve randımanlı çalışmasını üstelenen bu grup aynı zamanda yapay zekanın daha randımanlı çalışmasını sağlıyor

Yazılım mühendisi : Yapılacak yapay zekanın deneme safhalarından bitirilme safhasına kadar yapay zekanın yapması gerekenleri bilgisayar yazılı ile yapay zekaya yüklenmesini sağlıyorlar. Yapay zeka üretiminde en sorunlu kısım yazılım mühendislerinin çalışmalarının istenilen verimi sağlayıp sağlamayacağını belirliyor. Yanlış bir yazılım o projenin çöpe gitmesine neden olabiliyor.

Yapay zeka ahlak bilimcisi : Üretilen yapay zekanın sosyal ve ahlaki değerlerle uygun olmasını sağlıyor. Yapay zekanın ahlak kurallarını alt üst etmesini engellemek ilk amaçları. Özellikle çocukların kullanımı için üretilen yapay zekalarda ahlak bilimcisine çok görev düşecek.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!