1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yargı, 14. dönem POMEM planlamasının iptalini durdurdu

Yargı, 14. dönem POMEM planlamasının iptalini durdurdu

Polishaber.net-Ankara 12. İdare Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğünün 29.4.2014 tarihinde yaptığı açıklamayla, 14. dönem POMEM ilanını iptal etmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

A+A-

Polis Haber - Emniyet Genel Müdürlüğü 2013 yılında 13. Dönem POMEM duyuruna çıkmış ve 3 bin 300 adayı asıl, 990 adayı ise yedek olarak açıklamıştır.

Ancak sınavlar yapıldıktan sonra Genel Müdürlük, yapılan seçme işlemleriyle 14. dönem POMEM planlamasının da yapıldığını duyurmuş ve 3 bin 300 adayı yedek ilan ettiğini belirtmiştir. Sonra da 3 defa duyuru yapmış ve bu yedek adayların askerliklerini yapmaması için Milli Savunma Bakanlığına yazı yazmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2014 yılının Nisan ayında, 3 bin 300 adayı kapsayan 14. dönem POMEM planlamasını iptal etmiştir. 

Bu karar sonrasında yüzlerce aday dava açmıştır. Bu davalardan bir kısmı sonuçlanmış olup, Ankara 12. İdare Mahkemesi heyeti; Danıştay'ın 1973 tarihli İçtihadı Birleştirme Kurulunda geçen "açık hata" olgusunun iptal edilen ilanda söz konusu olmadığını, ayrıca yapılan 3 ayrı duyuru ve askerlikle ilişkilerinin kesilme işlemlerinin, adaylarda "haklı beklenti" oluşturduğuna dikkat çekmiştir.

Mahkeme bu gerekçeden dolayı 14. POMEM Planlamasının iptal edilmesinin hukuki olmadığına karar vermiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
12 Yorum