1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yargıtay’dan emsal taşıyacak nafaka kararı

Yargıtay’dan emsal taşıyacak nafaka kararı

Geriye dönük nafaka talebi reddedildi

A+A-

Şiddetli geçimsizlik sorunu yaşayan çift 1. Aile Mahkemesi’nde boşandılar ve 3.5 yaşındaki çocuğun velayetini babaya verdi. Ancak eşinin yurt dışına çıkması gerektiği için çocuğunu annesine verdi. 13 yıl boyunca baba velayeti kendisinden olmasına rağmen ne çocuğunu ne boşandığı eşini arayıp sormadı.

Türkiye’ye dönüş yapan anne soluğu mahkemede aldı ve yine 1. Aile Mahkemesi'ne müracaat etti.Müracaatında yurt dışına çıktığı günden bugüne kadar kendisinin maddi ve manevi olarak babasının ilgilenmediğini söyleyerek çocuğunun velayetinin kendisine verilmesini ve aylık 1000 TL.nafaka talebi ile 2. Aile Mahkemesi'ne dava açtığını da belirtti.

Kadın 13 yıl boşandığı eşinin desteği olmadan çocuğunun giderlerini karşıladığı, geçmişe yönelik yapılan masraflar için 20 bin TL’nin yasal faizi ile kendisine ödenmesini talep etti. Mahkemede ifade veren baba ise çocuğunun ihtiyaçlarına destek olduğunu, ancak belgeleri muhafaza etmediğini, velayeti kendisinde olan çocuğunun bakımı için eski eşinin kendisinden nafaka istemesine hakkı olmadığını söyleyerek davanın reddini istedi.

Yaşanan dava süreci Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 3.Hukuk Dairesi emsal olacak bir karar alarak 13 yıl boyunca çocuğuna bakan annenin nafaka talebini” Geriye dönük nafaka talebinin olmayacağını belirterek, annenin nafaka talebi davasını reddetti. Kararda ayrıca “Çocuğu için yaptığı masraflar Türk Medeni Kanunu'nun 327/1.maddesi gereğince; ahlaki bir görevin yerine getirilmesi mahiyetindedir. TBK'nın 78/2 gereğince geri istenmesi mümkün değildir. Mahkemece, bu husus göz önüne alınarak davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Karar oy birliği ile bozulmuştur.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!