1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yargıtay’dan nafaka için emsal karar!

Yargıtay’dan nafaka için emsal karar!

Yargıtay nafaka veren erkekler için emsal bir karara imza attı.

A+A-

İstanbul’da şiddetli geçimsizlik yaşadıklarını iddia eden çift 4.Aile Mahkemesi’ne müracaat ettiler. Mahkemede davacı olan erkek, karısının tüm gününü internette geçirdiğini, sadakatsiz davranışlar içine girdiğini ve kendisine güler yüz göstermediğini iddia etti. 

4.Aile Mahkemesi davada boşanma davasında erkek yönünden bir kusur olmadığını, kadının ise evliliğe bağdaşmayan hareketler içine girerek üçüncü bir kişi ile gönül veya aşk ilişki yaşadığı için davacı kadının davasının reddine hükmetti. Davada erkeğin boşanma davasının kabul edilmesine ayrıca davalı erkeğe 5000 TL.maddi, 5000 TL.’de manevi tazminat ödemesine karar verildi. Mahkemenin verdiği kararı kadın temyiz etti.

Mahkemenin kararından sonra Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kadına ara kararla aylık 500 TL.tedbir nafakası, sonraki alınan ara kararla davacı erkeğin işsiz olması ve geliri olmaması nedeniyle tedbir nafakasının durdurulduğunu açıkladı.

Yargıtay kararına gerekçe olarak “Kusurlu eş yararına dahi olsa bu tedbirlerin alınmasının mümkün olduğu, karı ve kocanın ikisininde gelirinin olması tedbir nafakasının ödenmesine engel değildir. Şayet karı ve kocanın gelir düzeyleri eşit olduğu takdirde geçici tedbir nafakası zorunluluğu ortadan kalkabilir.20.02.2011 tarihinde evlenen ve daha sonra yaşadıkları sorunlar sebebiyle karşılıklı birbirlerine boşanma davası açtıkları anlaşılmıştır. Davacı erkeğin boşanma olayında bir kusuru bulunmadığı gibi, davacı olunan kadının başka bir erkekle aşk ve gönül ilişkisine girdiğini, aile kavramını sarsacak davranışlar sergilemesinden dolayı kusurlu bulup, erkeğin davasının kabulü ile çiftin boşanmalarına karar verilmiştir”ifadesine yer verildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!