1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yavru köpeğe haciz kararı

Yavru köpeğe haciz kararı

Yavru köpeğin haczedilmesi sosyal medyayı karıştırdı

A+A-

Son yılların belki de en ilginç haciz kararı Bakırköy’e bağlı İcra Müdürlüğü’nce uygulandı. Bu hacizde 4 aylık bir yavru köpek haczedildi.

Yaşanan olayı sosyal medyadan duyuran Borçlu vekili Avukat Cihan Cem Sakarya olayın ayrıntılarını takipçileri ile paylaştı.

Borçlu vekili Avukat Cihan Cem Sakarya’nın sosyal medyadan paylaştığı haciz tutanağında, alacaklı vekilinin Yargıtay ilamını hatırlatarak evcil hayvanların haczedilebileceğini öne sürdü.

Borçlu vekili Avukat Cihan Cem Sakarya, olaya ilişkin belgeleri ise “Biraz önce müvekkilimin işyerine polislerle gelip 4 aylık yavru köpeği haczeden avukat!!! ve icra memuru!!! Bunu yanınıza bırakırsam namerdim” notu ile takipçileri ile paylaştı.

Bu mesajları sosyal medyada gören yargı mensupları  ve sosyal medya kullanıcıları olaya büyük tepki gösterdi. Tüm bunlara rağmen bir avukat da 4 aylık köpeği haczetmesini doğru bulduğunu açıklayan bir paylaşımda bulundu.

4 aylık yavru köpeğin haczedilme olayına sosyal medyadan aşırı tepki gösteren Avukat Celal Ülgen paylaşımında, “Ne diyorsunuz! Bu kadar vahşet olur mu? O 4 aylık yavru stresten ölür. Bunu yapanları ben de takip edeceğim. Bizi aşamalardan bilgilendirin lütfen” diye yazdı.

4 aylık yavru köpeğin haczedilmesine sosyal medyada bir hakim de karşı çıktı.Hakim Ali Haydar Yücesoy yaptığı paylaşımda “Her şeyden önce ahlâki değil, vicdani değil. Ayıp sözcüğü yetersiz kalıyor. Kişinin, ticari üretim, satım ve kâr amaçlı edinip bulundurmadığı evcil hayvanlar, icra hukuku anlamında ‘haczi kâbil menkûl mal’ değildir. Yasal dayanağı somutlaştıralım: 5199 Sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu'nun 5. Maddesinin 5. Fıkrası hükmü, açıkça; ‘Ticarî amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan EV VE SÜS HAYVANLARI sahiplerinin borcundan dolayı HACZEDİLEMEZ’ diye emreder” diyerek olaya tepkisini koydu.

Köpeğin haczedilmesini doğru bulduğunu sosyal medya hesabından duyuran Avukat Ahmet Demirci “Haczi yapan meslektaşımı tebrik ediyorum.Borçlu keyifli keyifli köpek beslerken alacaklının alacağından mahrum bırakılmasını tercih etmek, hayvanı insana tercih etmektir.Bir şikayetiniz varsa icra mahkemesine gidiniz twittera değil” diye yazdı.

Bu paylaşıma bir çok sosyal medya kullancısı aşırı tepki gösterdi.

Borçlu vekili avukat Cihan Cem Sakarya bir süre sonra haczedilen yavru köpekle fotoğrafını yayımlayıp “Köpeğin durumu gayet iyi merak edenler için” diye yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!